Bilgi Zamanı

Ayşe Kulin Sevdalinka Romanı

Ayşe Kulin Sevdalinka Romanı
04 Ocak 2014 - 20:30 'de eklendi ve 1241 kez görüntülendi.

Ayşe Kulin Sevdalinka Romanı Hakkında Bilgi

Ayşe Kulin’in Sevdalinka adlı romanını okudunuz mu bilmiyorum? Ama eğer okumamışsanız şiddetle tavsiye ederim. Size okumanız için tavsiyede bulunmayacağım; sadece yazar ve romanın içeriği hakkında kısa bir bilgi vereceğim. Daha sonrasında karar size kalmış.

kitap

Ayşe Kulin , Amerikan Arnavutköy Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon , reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı , sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı, öykülerinden oluşan ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayınladı. Bu kitaptaki Gülizar adlı öyküsü , Kırık Bebek adı ile senaryolaştırıldı ve bu sinema filmi 1986 yılının Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı.

1986 da sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği’nin En İyi Sanat Yönetmeni ödülünü kazandı. 1996 yılında Münir Nurettin Selçuk’un yaşam hikayesinin anlatıldığı Bir Tatlı Huzur adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıl, Foto Sabah Resimleri adlı hikayesi , Haldun Taner Öykü Ödülü’nü , bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik Hikaye Armağanını kazandı. 1997 de yayınlanan Adı : Aylin adlı biyografik romanı ile , İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yılın yazan seçildi. 1998 yılında Geniş Zamanlar adlı hikaye kitabı yayınlandı. Füreya isimli biyografik romanı da yazarın son çalışmalarındandır. Sevdalinka romanı eserin on birinci basımıdır. 1999 da piyasaya çıkıştır. Şu an tahmin ediyorum eserin baskısı yirmiyi aşmıştır.

Peki Sevdalinka’da neler anlatılıyor. Farklı bir bakış açısıyla anlatalım. Osmanlı İmparatorluğu büyük bir devletken bir nehir gibi Asya Avrupa ve Afrika’yı içine alan büyük bir yatakta yüzlerce küçük nehirleri de kendine bağlayarak yaşar. Her nehrin sonbaharı olur. İmparatorluk sonbaharını yaşarken yatağının büyük bir kısmını bırakır, asıl yatağına döner. O zaman onun küçük kolları vadilerin arasında küçük su birikintileri halinde kalırlar. Kururlar veya yaşama savaşı verirler. Sevdalinka bu büyük nehrin yadellerde kalan parçalarının romanı. Batum’da bir avuç milleti hakimenin çocukları , görülen zulümler üzerine İstanbul’a gitmek zorunda kalırlar. Bir diğer grup Bosna’da yüzyıllarca yaşama savaşı vermekte, hamisiz, yalnız, tek başına kalmış. Zulme dayananlar dayanmış, dayanamayanlar İstanbul’a sığınmış Bu romanda milleti hakimenin çocukları durumundaki belde insanları , neler çekmişler, hürriyetlerini ve vatanlarını ellerinde tutmak için olmadık işitilmedik zulümlere tahammül etmişler işte bunun hikayesidir. Sevdalinka, Bosna’nın kan ve zulüme karşı direnişinin romanıdır.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER