Bilgi Zamanı

Ayna görünümlü ne demek

Ayna görünümlü ne demek
18 Mart 2013 - 17:01 'de eklendi ve 910 kez görüntülendi.

Ayna görünümlü, ayna görüntülü ya da enantiyomorf olarak da bilinir, aralarında­ki ilişki sağ el ile sol el arasındaki ilişkiye benzeyen, başka bir deyişle bir cisim ile aynadaki görüntüsü gibi üst üste binecek biçimde yerleştirilemeyen iki maddenin bir­birine göre durumu. Bir düzleme göre bakışımlı olan maddeler, aynadaki gö­rüntüleriyle özdeş olduklarından, ayna gö­rünümlü olamazlar. Laktik asit molekülleri gibi ayna görünümlü olan moleküllerin, başka bakışımsız moleküllerle ve kutuplan­mış ışıkla verdikleri kimyasal tepkimeler dışında, bütün kimyasal özellikleri birbirine benzer. Ayna görünümlü bileşiklerde kris­tallerin birçoğu, aynı tür molekülün sağ ve sol el konumlu biçimleri almaşık olarak birbirini izleyecek biçimde düzenlenmiş ol­duğundan, bu bileşiklerin kristalografi açı­sından önemi büyüktür. Kristal yapısının eksiksiz tanımı, sağ ve sol el konumlu moleküllerin nasıl bir düzen içinde yerleş­tiklerini de belirtir.

Ayna görünümlü maddelerin en tipik örne­ği, tartarik asidin optik olarak etkin olan iki biçimidir; biri ışığın kutuplanma düzlemini sağa çevirdiği (dekstrojir) için tartarik asit, öbürü sola çevirdiği (levojir) için tartarik asit adıyla anılan bu iki maddeden her birinde moleküllerin uzamsal yerleşme biçimi, birbirinin aynadaki görüntüsü gibidir.

Bu iki asidin erime noktaları, yoğunlukları, optik etkinliği olmayan çözücülerdeki çözü­nürlük dereceleri ve optik etkinlik göstermeyen kimyasal ayıraçlarla tepkime hızlan aynıdır.

Ayna görünümlü nasıl olur, Ayna görünümlü nedir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER