Bilgi Zamanı

Ayılar hakkında bilgi – ayıların özellikleri

Ayılar hakkında bilgi – ayıların özellikleri
18 Mart 2013 - 13:41 'de eklendi ve 2283 kez görüntülendi.

Ayıların özellikleri, ayılar hakkında bilgi

Ayı, Ursidae (ayıgiller) familyasını oluştu­ran, genellikle iri yapılı, yedi etçil memeli türünün ortak adı. Canidae (köpekgiller) ve rakunları da içeren Procyonidae familyası­nın üyeleriyle yakın akraba olan ayı, etçille­rin en yakın çağlarda evrimleşmiş olanıdır. Soy çizgisinin Miyosen’de (y. 26-7 milyon yıl önce) köpek soyundan ayrıldığı ve Pliyosen’de (y. 7-2,5 milyon yıl önce) Avru­pa, Asya ve Kuzey Amerika’da yaşamış Hyaenarctos gibi biçimlerden geçerek, bu­günkü Ursus cinsini oluşturan boz ayı, Amerika kara ayısı gibi türlere doğru geliş­tiği sanılmaktadır.

Ayılar genellikle iri ve hantal yapılı, kısa bacaklı hayvanlardır. Ağırlıkları, Malaya ayısında yaklaşık 27-46 kg’den başlayarak Alaska’nın iri boz ayısında 780 kg’ye kadar ulaşır. Bu iri gövdelerine karşın, çoğu iyi bir tırmanıcı ve usta bir yüzücüdür, insanlar gibi, topukları da yere değmek üzere, bütün ayak tabanına basarak yürürler. Her ayakta beş parmak, parmaklarının ucunda da içeri çekilmeyen tırnaklar vardır; tembel ayı gibi bazı türlerde pençeler kazmaya çok elveriş­lidir.

Ayının diş yapısını, uzamış köpek dişleri, körelmiş ya da yok olmuş üç küçük azı dişi, taç bölümü genişleyip düzleşerek ezici özel­lik kazanmış büyük azı dişleri ve tipik kesici dişler oluşturur. Ayılar genel olarak hem et, hem otla beslenen hepçil hayvanlardır, ama familya üyelerinin beslenme tercihleri türden türe değişiklik gösterir; örneğin tümüyle etçil olan kutup ayısı en çok fokları yeğlerken, büyük ölçüde otçul olan gözlük­lü ayı bitkilerle beslenmeyi seçer; bu arada, hemen hepsi baldan hoşlanır. Kış gelmeden önce bol bol beslenerek semiren ayılar, kışın büyük bir bölümünü inlerinde, düzen­siz biçimde uyuyarak geçirirler; ama bu uzun uyuklama gerçek bir kış uykusu sayılmaz.

Ayı Türleri

Postu, eti ve yağı için olduğu kadar anı değeri için de avlanan ayılar, doğada yaba­nıl olarak 15-30 yıl kadar, yakalanıp insan­larca bakıldıklarında ise çok daha uzun yaşarlar. Bugün yaşayan yedi ayı türü Amerika kara ayısı ve Asya kara ayısı, boz ayı, gözlüklü ayı, kutup ayısı, Malaya ayısı ve tembel ayıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER