Bilgi Zamanı

Aydınlatma Araçları Nelerdir

Aydınlatma Araçları Nelerdir
05 Mart 2014 - 13:06 'de eklendi ve 2036 kez görüntülendi.

Aydınlatma araçları çeşitleri, geçmişten günümüze aydınlatma araçları, aydınlatma araçlarının tarihsel gelişimi, geçmişten günümüze aydınlatma araçları nelerdir hakkında bilgi vereceğiz.

Ateş: Ateş bulunduktan sonra karanlık çağlar sona erdi. İnsanlar artık ateş sayesinde ısınıp, karınlarını doyurup, yabani hayvanlara karşı koyabiliyorlardı. Ateş ilk aydınlatma aletidir.

Meşale: Ateşin küçültülmüş halidir. Bu aletle birlikte insanlar ateşi istedikleri ortama taşıma imkanı bulmuşlardır. Ayrıca meşale ateşten daha uzun süre yandığı için insanlar için daha kullanışlı bir alettir.

Kandil: İnsanlar hayvansal ve bitkisel gıdalardan elde ettikleri yağları toprak kaplara koymuş ve bunları tutuşturarak kandiller yapmıştır. Kandil de meşalenin daha geliştirilmiş bir modelidir.

Mum: Yine yağlardan yapılan bir maddeden oluşan mum yağın arasına yerleştirilmiş bir ipin tutuşturulmasıyla yakılır. Eskiden çoğu evde aydınlatma aracı olarak kullanılırken günümüzde dekorasyon amacıyla kullanılmaktadır.

Gaz Lambası: Petrol keşfedildikten sonra damıtıldı ve bundan farklı maddeler üretildi. Gazyağı da petrolün işlenmesi sonucu ortaya çıkan yanıcı bir maddedir. Gaz yağının seramik bir kaba konularak bir fitille yakılması sonucu gaz lambaları ortaya çıktı. Gaz lambaları 19. yüzyılın sonlarında, hatta 20. yüzyılın ilk yarısına kadar evlerde kullanılmıştı.

Ampul: 1879 yılında Edison’un ampulü icat etmesinin ardından birkaç yıl içinde ampulde seri üretime geçildi. Evlerinde elektrik bağlantısı olan insanlar bundan sonra ampullerle evlerini aydınlattı. Zamanla her evde elektrik bağlantısı yapıldı ve evler bu modern alet sayesinde aydınlatıldı. Camdan yapılmış bir tüpün içinde metal bir tele elektrik verilmesi sonucu bu tel kızışıyor ve çevresine ışık saçıyordu. Bu yöntemle icat edilen ilk ampul günümüzde hala kullanılıyor.

Florasan Lamba: Uzun tüpler içine fosforla karıştırılmış iletken bir gazın konulması sonucu florasan lamba geliştirildi. Lambaya elektrik verildiği zaman lambadaki gazlar birbirine sürtürenerek beyaz bir ışık yaymaya başlıyordu. Bu sistemle geliştirilen florasan ampule göre daha az elektrik harcıyor ve daha uzun süre işlev görüyordu. Artık evlerin neredeyse tamamında bu lambalar kullanılıyor.

Led Lamba: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte lambalar da çeşitlendi. Elektronik aydınlatma olarak da bilinen led lambalar sayesinde farklı renklerde ışıklandırma sağlandı. Günümüzde mağaza ve ortam aydınlatmalarında bu lambalardan faydalanılıyor.

images (2)

Aydınlatma Araçlarının Tarihsel Gelişimi Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER