Bilgi Zamanı

Avrupa Hun Devleti Hakkında Bilgi

Avrupa Hun Devleti Hakkında Bilgi
07 Şubat 2015 - 16:25 'de eklendi ve 434 kez görüntülendi.

Avrupa Hun Devleti özet konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Avrupa Hun Devleti Avrupa’da kurulan ilk Türk devletidir. Avrupa Hun devleti, Balamir liderliğinde kurulan bir Türk devletidir ancak en ünlü hükümdarı Attila’dır. Attila, tahta çıktığı dönemde öncelikle Doğu Roma’ya sefere çıktı. Attila’nın Doğu Roma’ya sefere çıkmasının ardından Attila, Margus ve Anatollus antlaşmalarıyla Doğu Roma’yı vergiye bağlamıştır.

Doğu Roma seferinden sonra Batı Roma seferine çıkan Attila, Batı Roma’ya Galya seferini yapmıştır ve böylece Batı Roma’yı da kuşatmıştır. Attila’nın ölümünden sonra ise Avrupa Hun devleti, yıkılma sürecine girmiştir ve Avrupa Hun devleti dış etkilere çok fazla dayanamayıp yıkılmıştır.

Avrupa Hun Devleti’nin en önemli ve en çok bilinen destanı Attila Destanıdır. Ayrıca Anadolu’ya yapılan ilk Türk akınları Avrupa hun Devleti tarafından gerçekleştirilmiştir.

Avrupa Hun Devleti’nin batıya gelmeleri sonucunda Avrupa Hun devletinin bir bölümü hristiyanlaşmıştır ve milli benliklerini kaybetmişlerdir.

Avrupa Hun Devleti Hakkında Bilgi Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER