Bilgi Zamanı

Atlas Okyanusu Hakkında Bilgi Kısa

Atlas Okyanusu Hakkında Bilgi Kısa
09 Ağustos 2013 - 12:49 'de eklendi ve 2321 kez görüntülendi.

Atlas okyanusu hakkında kısa bilgi, Atlas okyanusu nerede özellikleri

Atlas Okyanusu

Yeryüzünün yaklaşık beşte birini kapla­yan ve Avrupa ile Afrika kıtalarını Ameri­ka kıtasından ayıran tuzlu su kütlesidir. Bü­yük Okyanus’tan sonra dünyanın ikinci bü­yük okyanusudur. Adını Yunan mitolojisin­deki “Atlas”dan alır.

Kuzeyden güneye “S” biçiminde uza­nan Atlas Okyanusu 82.440.000 km2 bir alanı kaplar. Bağlı denizleri ile birlikte top­lam yüzölçümü 106.460.000 kmz‘yi bulur. Dünyanın en büyük akaçlama (suları bo­şaltma) alanıdır. St. Lavvrence, Missisippi, Orinoco, Amazon, Rio de la Plata, Kongo, Nijer, Loire, Ren ve Elbe gibi en büyük akarsuların yanısıra, Akdeniz ve Baltık Denizi’ne dökülen ırmakların sularını toplar. Sularını Atlas Okyanusu’na ve Kuzey Buz Denizi’ne boşaltan toprakların yüzölçümü 43.229.000 km2‘dir. Gerek Büyük Okya­nus, gerekse Hint Okyanusu bunun ancak dörtte biri kadar bir alanın sularını toplar.

Bering Boğazı’ndan başlayıp, Kuzey Kutbu üzerinden Grönland’a uzanan Ku­zey Buz Denizi havzası dar ve derin bo­ğazlarla Atlas Okyanusu’na bağlanır. Güney’de de Antarktika kıtasının kıyılarına ka­dar ulaşan Atlas Okyanusu böylelikle iki buz denizine de bağlanmış olur.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER