Bilgi Zamanı

Atatürkün spora ve sporcuya verdiği önem

Atatürkün spora ve sporcuya verdiği önem
08 Mayıs 2014 - 19:29 'de eklendi ve 1373 kez görüntülendi.

Atatürk’ün spor ile ilgili sözleri, bu yazımızda Atatürkün spora ve sporcuya verdiği önem hakkında kısa bilgi yazısı veriyoruz. 

Sporun her çeşitinden hoşlanan ve sporun ülkemizde gelişmesi için çabalayan Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin gelişmesinin bedensel ve zihinsel güç bakımından yüksek olmasına bağlamıştır. Bu nedenle dünyada pek çok liderden önce okullarda zorunlu beden eğitimi dersi koyarak değişik bir uygulama başlatmıştır.

Atatürk’ün en sevdiği spor dallarından biri de güreştir. Milli güreşçileri desteklemiş ve bazılarıyla da güreşmiştir. Güreş maçlarını izlemeyi çok sever, gençliğinde de güreşirdi. Güreş şampiyonalarında derece yapan güreşçileri ödüllendirirdi. Daha ülke kuruluş aşamasındayken kurduğu İdman cemiyetiyle sporun gençlere sevdirilmesini amaçlamıştı. Türkiye’de sporun gelişmesiyle ilgili yaptığı çalışmalar yurtdışında da takdir ve tebrikle karşılanmıştı. Atatürk sporun yaygınlaşması için halkevlerinde spor bölümleri kurdu ve spor tesislerinin açılması için devlet desteğini getirdi. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diyerek spor yapmanın zihinsel gelişimi sağlayacağını da belirterek sporun günlük yaşamdaki önemine vurgu yapmıştır.

images

Atatürk’ün Spor İle İlgili Sözleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER