Bilgi Zamanı

Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar

Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar
11 Ocak 2016 - 16:48 'de eklendi ve 636 kez görüntülendi.

Atatürk’ün katıldığı savaşlar nelerdir konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

31 Mart vakası; Mustafa KEmal Atatürk, 3. Ordu’ya bağlı olarak Redif Fırkası’nın Kurmay Başkanı olmuştur ve bu sırada 31 Mart vakası çıktığında İstanbul’a isyanı bastırmak için gitmiştir.

Arnavutluk İsyanı; 15 Ocak 1911 tarihinde çıkan Arnavut İsyanını Mustafa Kemal Atatürk, bu isyanı Harbiye Nazırı Mahmut Şevket komutasındaki kuvvet desteği ile 1 ay süresinde bastırmıştır.

Trablusgarp Savaşı; 1911-1912 yılları arasında İtalya, Libya toprakları içinde bulunan Trablusgarp bölgesini almak istedi. Bu durumda Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları ve yerel askerler her ne kadar dirense de başarılı olamadılar ve Trablusgarp Türklerin elinden gitmiş oldu.

Balkan Savaşları (İkinci Balkan Savaşları); Birinci ve ikinci balkan savaşları 1912-1913 yıllarında kendini göstermeye başladı. Mustafa Kemal Atatürk birinci Balkan savaşına katılamasa da İkinci Balkan savaşına Bolayır Kolordusu Kurmay Başkanlığı görevine gelerek katılmıştır ve ikinci Balkan savaşları sonucunda birinci Balkan savaşlarından kaybedilen toprakların bir bölümünü almıştır.

Çanakkale Savaşı; Bu savaş Türk tarihine bir destan olarak kazınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk ve askerleri Çanakkale’de düşmana geçit vermemişlerdir ve düşmanı denize dökerek yurdumuzu düşmanlardan kurtarmışlardır.

Sakarya Meydan Muharebesi; 4 Ağustos 1921 günü Mustafa Kemal Başkomutanlık görevine başladı. Çok kısa bir süre içinde orduyu tekrar düzenledi ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar başlattı. Sakarya Nehri’ne kadar ilerleyen yunanlılarla Mustafa Kemal ve ordusu karşılaştı bu savaşta Mustafa Kemal, ateş hattında yer alarak askerlere buradan emir vermiştir.

Büyük Taarruz; Sakarya meydan muharebesinden sonra yunan ordusu Türk ordusunun gücünün tükendiğini sandı ancak Türk ordusu Büyük Taarruz için planlarını çoktan yapmıştı ve sadece uygulama kalmıştı. Büyük Taarruz’un yapıldığında ise Mustafa Kemal Atatürk, Sakarya Meydan Savaşında olduğu gibi bizzat savaşmıştır ve orduya emirleri cepheden vermiştir.

Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • eren ;

    çok az savaş yazmışsınız

    10 Ekim 2015 14:23