Bilgi Zamanı

Atatürk’ün bize kazandırdığı hak ve hürriyetler nelerdir

Atatürk’ün bize kazandırdığı hak ve hürriyetler nelerdir
09 Mayıs 2014 - 13:14 'de eklendi ve 2314 kez görüntülendi.

Atatürk toplumumuzun modernleşmesinde önemli çalışmalarda bulunmuştur. Yaptığı yeniliklerden biri de insan hakları alanındadır. Atatürk’ün insan hakları alanında yaptığı en önemli yenilik cumhuriyeti getirerek saltanat yönetimine son vermiştir. Toplumumuz Atatürk’le birlikte liderlerini kendi iradesiyle belirleme hakkına kavuşmuş, bununla birlikte seçilme hakkına sahip olmuş, yani toplum yönetimine de katılma hakkı elde etmiştir. Bununla birlikte Atatürk yeni bir anayasa oluşturarak bireyin hak ve hürriyetlerinin açık bir biçimde belirlenmesini sağlamıştır. Çeşitli yasalarla ülkemizin daha modern bir şekilde yargı organlarının oluşmasını ve bağımsız yargıyla kararların daha iyi bir şekilde verilmesini sağlamıştır.

Atatürk toplumsal sınıf farklılıklarının olmadığı refah toplumunu hayal ederek çalışmış ve insanların ekonomik özgürlüğünü sağlayarak insan haklarının gelişeceğini düşünmüştür. Bu nedenle devlet öncülüğünde yapılan yatırımlar sayesinde pek çok kişi iş sahibi olmuş ve para kazanmaya başlayarak refah düzeyleri artmıştır. Bu sayede insanlar temel hak ve hürriyetlerini daha iyi kullanmaya başlamıştır.

Türkiyede-Siyasi-Alanda-Yapılan-İnkılaplar-Yenilikler-Nelerdir

Atatürk’ün Temel Hak ve Hürriyetler Alanında Yaptığı İnkılaplar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER