Bilgi Zamanı

Atatürk türk toplumunun yaşantısını nasıl değiştirmiştir

Atatürk türk toplumunun yaşantısını nasıl değiştirmiştir
07 Mayıs 2014 - 22:20 'de eklendi ve 2306 kez görüntülendi.

Atatürk türk toplumunu nasıl değiştirdi bu yazımızda atatürkün türk toplumu üzerinde yaptığı inkılaplar hakkında bilgi vereceğiz.

Atatürk cumhuriyetin ilanından sonra geri kalmış Türk toplumunu Avrupalı devletler seviyesinde yükseltebilmek için her alanda olduğu gibi toplumsal alanlarda da inkılaplar yaparak toplumumuzun modernleşmesini sağlamıştır. Cumhuriyet dönemi inkılapları arasında en fazla etkisi olan toplumsal inkılaplardır. Toplumumuzun medenileşmesi adına yapılan inkılaplar sonucu kısa zamanda büyük yenilikler uygulamaya geçirilmiş ve yeni bir toplum dizayn edilmiştir. İlk inkılaplardan bir tanesi kanunların modernleştirilmesi olmuş. Medeni kanun, ceza kanunu, ticaret ve borçlar kanunu bu dönemde yurtdışından ithal edilmiştir. İkinci inkılap kadının sosyal hayata katılımıyla ilgili olmuştur. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, kadının sosyal hayata katılmasını sağlamıştır.

Diğer toplumsal inkılaplar ise kıyafet ve şapka kanunuyla olmuş, toplumun iyi bir şekilde giyinmesi ve Avrupa’ya uyum sağlaması sağlanmıştır. Ölçü birimlerinin modernleştirilmesi, eğitimin değiştirilmesi ve bunun gibi pek çok alanda yapılan inkılaplar Türk toplumunun on yılda dönüşmesini ve yeni bir toplumun inşa edilme sürecini başarıyla tamamlamıştır. Her alanda hayatımızı etkileyen bu inkılaplar sayesinde günümüzde medeni toplumlarla daha uyumlu bir şekilde yaşıyoruz.

indir (1)

Atatürk Türk Toplumunu Modernleştirmek İçin Neler Yaptı Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER