Bilgi Zamanı

Atatürk Orman Çiftliği Hakkında Bilgi

Atatürk Orman Çiftliği Hakkında Bilgi
15 Şubat 2015 - 15:45 'de eklendi ve 675 kez görüntülendi.

Atatürk orman çiftliğinin amacı, Atatürk orman çiftliğinin açılma sebebi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Atatürk orman çiftliği, 1925 senesinde Ankara’nın batısında kurulmuştur. Bu orman çiftliğinin kurulduğu arazi Atatürk’ e hediye edilmiştir ve Mustafa Kemal Atatürk’de Türk tarım faaliyetlerine öncülük ve örneklik eden bu çifliğin kurulması için talimat vermiştir.

Atatürk orman çiftliği, 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından devlet hazinesine bağışlanmıştır ve günümüzde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlanarak faaliyetlerini bu bakanlığın kapsamında yürütmektedir.

Atatürk orman çiftliği, 1992 yılında 1. derecede tarihi ve doğal sit olarak ilan edilmiştir ve bu şekilde kayıtlara işlenmiştir.

Atatürk orman çiftliği, Ankara’nın en büyük yeşil alanının içinde yer almaktadır. Bu nedenle de Atatürk orman çiftliği, Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi niteliği de taşımaktadır. Ayrıca Atatürk orman çiftliği alanının içinde Atatürk’ün Selanik’teki doğduğu evin benzeri, Tarihi Karadeniz havuzu, Devlet mezarlığı gibi alanlar da bulunmaktadır ve bu alanlar halkın ziyaretlerine de açılmaktadır.

Atatürk Orman Çiftliği Hakkında Bilgi Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER