Bilgi Zamanı

Atatürk İlkeleri

Atatürk İlkeleri
27 Şubat 2015 - 10:21 'de eklendi ve 381 kez görüntülendi.

Atatürk ilke ve inkılapları, Atatürk ilkeleri ve inkılapları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Cumhuriyetçilik; Cumhuriyet, halkın yönetimde egemen olduğu bir yönetim rejimidir. Demokrasinin uygulama şekli olan Cumhuriyet’de halk kendi kendini yönetir ve yönetimde asıl söz sahibi olan halktır. Cumhuriyetçilik ilkesi ise var olan bir devlet yönetiminde cumhuriyet rejiminin esas alınmasıdır yani devlet yönetiminde halkın egemen olmasıdır.

Milliyetçilik; Millet; bir arada yaşayan, ortak bir tarihi, kültürü, geçmişi ve geleceği paylaşan, aynı inanca sahip olan ve aynı duyguları paylaşan bir topluluktur. Bu nedenle Atatürk, Türk milleti sayesinde Cumhuriyeti kurduğu için milliyetçilik ilkesini de benimsemiştir.

Halkçılık; Halkçılık ilkesine göre ulusal egemenlik ve demokrasi kavramı ön plandadır. Devletin var olma amacı ise halkın refahını ve huzurunu sağlamaktır. Halkçılık ilkesine göre halkı oluşturan tüm bireyler eşittir ve herhangi bir zümreye ya da herhangi bir gruba ayrımcılık yapılmamaktadır ve üstünlük sağlanmamaktadır.

Laiklik; Devletin halk ile olan bağlantısında din bir araç olarak kullanılmamaktadır. Yani devlet işlerinde din işleri ayrı tutulmaktadır. Hiç bir vatandaşa din zorlaması yapılmazken aynı zamanda halktan hiç bir kimsenin bağlı olduğu din dolayısıyla hak ve özgürlükleri kısıtlanmamaktadır. Laiklik ilkesine göre din ve devlet işleri ayrı ayrı yürütülmektedir.

Devletçilik; Mustafa Kemal Atatürk, esas aldığı bu ilkede devletin ekonomik faaliyetlerinin düzenlenip özel sektörün yetemediği alanlarda ya da özel sektörün girmediği alanlarda devletin ekonomik çıkarlarını ön planda tutmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, devletçilik ilkesi ile devletin çağdaşlaşması ve modern bir düzene ulaşabilmesi için gerekli olan tüm ekonomik faaliyetleri ifade etmiştir.

İnkılapçılık; Türk milletinin çağdaşlaşması yolunda Mustafa Kemal Atatürk, inkılapların önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmiştir.

Atatürk İlkeleri, Atatürk İlke ve İnkılapları Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER