Bilgi Zamanı

Astronotlar Uzayda Neden Koruyucu Kıyafet Giyer

Astronotlar Uzayda Neden Koruyucu Kıyafet Giyer
24 Aralık 2013 - 10:00 'de eklendi ve 1360 kez görüntülendi.

Astronotlar uzayda neden koruyucu kıyafet giyer? Astronotlar uzayda solunum ihtiyacını nasıl karşılar? Astronotlar uzayda nasıl yaşar? Bu yazımızda astronotlar hakkında merak edilen soruları yanıtlıyoruz.

Astronotların kullandığı iki ekipman uzay mekiği ve uzay kıyafetleridir. Astronotların bu kıyafetleri kullanmasının nedeni uzaydaki basınçlı ortamdan korunma ihtiyacıdır. Bilindiği gibi dünyadaki basınç ve uzaydaki basınç arasında fark vardır. Yani astronotlar uzay yolculuğu yaparken dünyadaki basınçtan farklı bir basınç ortamına maruz kalır. Bu yüzden uzay yolculuğunu sağlıklı bir şekilde tamamlamak için her astronot özel üretilmiş uzay kıyafetleri giyer. Ayrıca uzayda oksijen olmadığı için bu kıyafetin içinde bulunan oksijen tüplerini kullanarak bu ihtiyaçlarını karşılarlar.

Eğer uzayda astronotlar bu kıyafetleri giymezse düşük basınç ortamına maruz kaldıkları için kan basıncıyla dış ortam basıncı dengelenemez ve kan basıncı yüzünden vücutları parçalanabilir.

Bununla birlikte astronotlar uzayda aşırı soğuk ve sıcaklara da maruz kalabilir. Bu etkilerden korunmak için yine özel üretimli kıyafetler kullanan astronotlar sürekli belli bir sıcaklıkta kalarak sağlıklı bir şekilde yolculuklarını tamamlar.

Bu elbiseler oldukça ağır dizayn edilmiştir. Bunun nedeni uzayda yerçekiminin çok düşük seviyede olmasıdır. Kıyafetin ağırlığı sayesinde dünyadaki yer çekimine yakın bir yerçekimi oluşturulur. Astronotların daha rahat hareket etmesi sağlanır.

378894456b974421d8b2db541bc38054_1290454983

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER