Bilgi Zamanı

Aspiratör nedir ne işe yarar

Aspiratör nedir ne işe yarar
05 Ağustos 2013 - 1:01 'de eklendi ve 2437 kez görüntülendi.

Aspiratör ne işe yarar, aspiratör nedir

ASPİRATÖR (Fizik)

Hava, gaz, sıvı gibi yüklü akışkanları veya toz halinde bulunan maddeleri (ta­laş, kum gibi) çekip emmeye yarayan alettir.

Aspiratörlerden çeşitli şekillerde fayda­lanılır. Evlerde, kapalı yerlerde buğu yap­mayı önleyen Buğu Aspiratörleri; maran­gozhanelerde talaş ve tozun atölye dışın­da kurulmuş depoya çekilmesini sağla­yan aspiratör ve tıpta ve cerrahide ame­liyat sırasında kanın veya başka bir sıvı­nın çekilmesini sağlayan aspiratör çeşit­leri bulunur.

İlk aspiratör, 1906 yılında Fransa’da Robert Bimm tarafından “Birum” adı ile yapıldı. Bu, toz çeken ve pomba ile çalı­şan bir el aspiratörü idi.Sonrasında ise bu­günkü elektrik motorlu ve türbünlü aspi­ratörler yapıldı. Bu aspiratörlerin; düşey hazneli, yatak silindirli ve emer-döğer torbalı olmak üzere 3 tipi bulunmaktadır.

Aspiratörlerin tozun toplandığı kısmı tor­ba, kova şeklinde yapılabilir.

Aspiratörlerin en basit şekli ve çalışma biçiminde; bir muslukla birbirine bağlan­mış silindir biçiminde iki kap vardır. Bi­rinci kabın içinde sıvı, 2. kapta ise gaz bulunur. Bir araç ile 1. kap 2. kaba bağlanır. Bir musluk yardımı ile 1. kap­taki sıvı 2. kaptaki gaz kabına aktarılır. Böylece emme olayı meydana gelir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER