Bilgi Zamanı

Asgari ücretlere yapılan son değişiklikler

Asgari ücretlere yapılan son değişiklikler
10 Aralık 2012 - 0:41 'de eklendi ve 1835 kez görüntülendi.

Asgari ücretlerde yine değişiklik var

Asgari ücretlere yapılacak son değişiklik için Asgari Ücret Tespit Komisyonu önümüzdeki perşembe yeniden toplanacak. Bu toplantıya TİSK üyelerinin de katılması bekleniyor.

Alınan bilgilere göre toplantıda öncelikli olarak istatistiklere göre vatandaşların sosyal ve ekonomik durumları ile ilgili veriler incelenecekmiş. Daha sonra da en düşük maaşı alan devlet memurlarının maaşları tartışılacakmış. Bu verilerin değerlendirilmesi ile de asgari ücret yeniden hesaplanacak. Tabi bu noktada biraz daha derine inerek değerlendirilmesi gereken bazı şeylerden de bahsetmek istiyorum sizlere. Asgari ücretler belirlenirken vatandaşların gıda ihtiyaçları, konut giderleri, ev giderleri, sağlık giderleri, eğitim ve sosyal harcamaları da göz önünde bulundurulmalı. Aksi halde vatandaş aldığı asgari ücretle neye yetişeceğini şaşırıyor doğrusu.

Asgari ücretleri kim belirliyor?

Bu toplantıda asgari ücretin yeniden düzenlenmesi oy birliği ile sağlanacak. Komisyon, 5 devlet temsilcisi, 5 çalışan, 5 işveren olmak üzere 15 kişiden oluşacak ve burada çalışan veya işçi statüsündeki vatandaşları Türk-İş, işveren statüsündeki vatandaşları ise TİSK temsil edecek. Tabi oyların sonucuyla belirlenen asgari ücreti de işverenler işçilere o belirlenenden daha düşük bir ücret ödeyemeyecek.

Bu durumda geçtiğimiz senelere ait verilerden bahsedecek olursak;

Geçtiğimiz sene, asgari ücretler ilk 6 ay boyunca %5,90 , ikinci 6 ay boyunca ise %6,1 oranında artırılmakla birlikte yıllık artış oranı da %12,38 olmuştu.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • refika ;

    askeri ücretti duymaktan artık yoruldum devletin bu konuya gerçekten artık el atma sırası geldi geçti iş veren.acımasızlığı almış başını gidiyor. 2 kişilik işi bir kişiye yükleyip 1 ay boyunca durmadan çalış aldığın askeri utanıyorum. işe gitmek isdemiyorum bu yüzden lütven.artık el atmanın zamanı geldi geçti .teşekkürler.

    10 Aralık 2012 11:40