Bilgi Zamanı

Asansör ne zaman icat edildi tarihçesi

Asansör ne zaman icat edildi tarihçesi
04 Ağustos 2013 - 12:52 'de eklendi ve 1785 kez görüntülendi.

Asansör ne zaman bulundu, asansörün icadı tarihçesi

Asansör ve Tarihi

Bir kabin içinde, düşey boşlukta aşa- ğıya-yukarıya insan ve yük taşımaya ya­rar makinedir. Asansörün, tarihi çok es­ki devirlere kadar uzanır. İlk olarak M.Ö. 236’da Roma’da kullanılmış olduğu Ro­malı Mimar Vitarius’un yazdığı eserde ka­yıtlıdır. 17. y.y.’da Villayer adlı Fransız mi­mar “Uçan sandalye” isimli bir alet ge­liştirdi. Bu alet karşı ağırlık sayesinde dengede tutuluyordu ve köleler tarafın­dan elle çalıştırılıyordu. Daha sonra 1850 yı­lında Amerika’da Henry Waterman buhar ile çalışıp iki kat arasında işleyen asan­sörü, 1852’de Amerikalı Eliska Graves Olis, asansörün düşmesini engelleyen bir tertibatı bulmuş, 1857’de yük asansö­rünü geliştirmiştir. 1889’da, ilk elektrikli asansör bulundu, 1894’te asansöre düğmeli ku­manda âleti konuldu. Bundan sonra asansör konusunda büyük ilerlemeler ol­muş, günümüzde kullanılan asansörler yapılmıştır.

Asansörler mekanik, elektrik gibi yol­larla çalışır. Mekanik çalışmada bir ipi çekmek, bir çarkı elle çalıştırmak gerekir. Elek­trik olarak çalıştırmada ise, çoğu otoma­tiktir. Dışarıdan veya içeriden komuta edi­len çeşitleri vardır.

Asansörlerin hidrolik (su ile işleyen) hidroelektrik,aerohidrolik gibi çeşitleri de vardır.

Asansör kabini düşey veya hafifçe eğik kılavuz yataklar arasında yer değiştirir ve motorla çalışır. Burada kablolardan, maka­ralardan ve karşı bir ağırlıktan yararlanılır. Bir asansörde çalışma hızı, kabinin düzgün ha­reketle gittiği hızdır. Hızı 0,4 m/s’den- küçük olanlar yavaşlar, 1.2 m/S’den bü­yük olanlar hızlılar, ikisi arasındakiler de. yarı hızlı olarak anılır.

Asansörlerde yanlış manevra halinde hareket etmeyi engelleyen emniyet dü­zenleri bulunur. Kapıların açık, fazla yük­lü olması gibi durumlarda asansör hare­ket etmez.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER