Bilgi Zamanı

Artık Eczane Vitrinlerinde Reklam Görmeyeceğiz

Artık Eczane Vitrinlerinde Reklam Görmeyeceğiz
16 Aralık 2012 - 9:06 'de eklendi ve 1017 kez görüntülendi.

Çoğu zaman dikkatinizi çekmiştir, eczane camekanlarında boy boy ilaç tanıtımları yer alıyor. İlaç tanıtımından ziyade reklam kokan bu afişler artık camlara asılamayacak. İnsanları fiyat ve sağlık gerekçesi olarak etkileyen bu tanıtımlara Sağlık Bakanlığı’ndan yasak geldi.

eczanevitrinSağlık gibi önemli bir konuda hangi ilaçların kullanılması gerektiği hususu tamamen doktorlara bırakılması gerekirken, hastaların sıkça girip çıktığı eczane camekanlarında asılan ve reklam kokan ilaç tanıtımları hastaları şu veya bu şekilde etkiliyordu. Bu eczane vitrinlerinde, normalde hastalıklara ve genel sağlık problemlerine ilişkin bilgilendirici ifadeler yer alıyordu (alması gerekir). Ancak son zamanlarda yapılan bu bilgilendirmelerin altına bir de ilaç markaları yazılmaya başlanmıştı. Örneğin, bir yazıyı okuyorsunuz şu ifadeler kullanılmış ,” Unutkanlığı tetikleyen en temel sebepler … ” denmiş, sebepler alt alta sıralanmış. Buraya kadar her şey normal. Ancak o sebeplerin altına kocaman ve dikkat çekici renklerle ilaç adı ve görsellerine yer verilmiş.

Sağlık Bakanlığı da bizim yukarıda gördüğümüz gerçekleri görmüş olacak ki, reklama dönüşen bu tanıtımlara düzenleme getirdi. Eczacılığın temel etik ilkelerine ve belirli yasalara aykırı denilerek eczacılar birliğine gönderilen yazıda, eczanelerde bu şekildeki tanıtım afişlerinin kaldırılması istendi. Yerinde olan bu kararı alkışlıyoruz. Sağlık gibi önemli bir alanda reklamlarla değil, uzman doktor tavsiyeleriyle hareket etmenin daha yararlı olduğunu düşünüyorum. Hoş ! Uzman doktorların birçoğu da ilaç mümesilleriyle belirli bir çıkar karşılığında anlaşıp hastalarına o ilaçları alma yönünde telkinlerde bulunuyor. Bu durumun da bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyor ama, çok zor.

bilgizamani.net (kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER