Bilgi Zamanı

Arma Nedir (Denizcilikte)

Arma Nedir (Denizcilikte)
06 Nisan 2013 - 22:07 'de eklendi ve 2106 kez görüntülendi.

Denizcilikte Arma Nedir Kısaca, Arma Ne Demek Özellikleri

Arma (denizcilikte), bir yelkenli geminin yelken, bumba, seren, istralya ve çubuk donanımına ya da başlı başına halat takımı­na verilen addır.

Bütün armaların temeli, bir ya da birden çok tahta ya da madeni parçadan oluşabilen yelken direğidir. Direk, seri yapıldıkları için sabit arma diye bilinen çarmıklar ve istral­yalarla desteklenir. Çarmıklar aynı zaman­da, mürettabatın direğe çıkmasını sağlayan bir merdiven görevini görür. Bütün yelken­leri, direkler ve pruva ana istralyaları tutar. Rüzgâra uyumu sağlamak ve yelken­leri açmak ya da daraltmak için dört yakalı seren yelkenli armadorlarda serenleri, üç yakalı yelken bumbalarını, flok yelken gibi yelkenleri idare etmek için kullanılan halatlara hareketli arma ya da selviçe denir. Hareketli arma, yelkenlerin yükseltildiği ve alçaltıldığı palanga takımları ve kandilisalar ile yelkenlerin alt köşelerini tutan kontra ve iskotalar biçiminde ikiye ayrılır. Yüzyıllarca geriye giden armanın gelişim tarihi tam olarak bilinmemektedir. Üç direkli kabasorta donanımlı gemilerde dört yakalı se­ren yelkenleri ile üç yakalı yelkenlerin birleştirilmesi son derece karışık ve birbiri­ne bağlı parçalardan oluşan bir donanım takımı ortaya çıkarmıştır.

arma

Buharlı ve motorlu gemiler, radyo anten­leri taşımak, kaldırıcıları desteklemek, gö­zetleme yerleri sağlamak ve görsel işaretler ile ışıkları göstermek için çoğu kez yelken direği biçiminde arma taşırlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER