Bilgi Zamanı

Arlecchino Kimdir Nedir

Arlecchino Kimdir Nedir
18 Nisan 2013 - 19:41 'de eklendi ve 990 kez görüntülendi.

Arlecchino Karakteri Hakkında Bilgi, Arlecchino Kimdir Ne Demek

Arlecchino (İtalyanca), İngilizce harle­quin, Fransızca arlequin, commeclia deli’ arte’nin  başlıca tiplerinden biri. Beye­fendinin sevimli, zeki, hazırcevap uşağı, hizmetçi kızın da kaprisli âşığıdır. Comme- dia dell’arte’nin ilk dönemi olan 16. yüzyıl ortalarında bir zatıni olan Arlecchino korkak, batıl inançlı, sürekli olarak parasız­lık ve açlık sıkıntısı çeken bir karakterdi. 17. yüzyıl başlarında azimli, saf, sık sık âşık olan sadık bir uşak tipine dönüştü. Sık sık âşık olması yüzünden başı hep derde girer, bu güçlüklerden ancak zekâsı ve canlılığıyla sıyrılırdı. Ahlakla hiç ilgisi yok­tu, ama kötü niyetli de değildi. Öbür uşak tiplerinden farklı olarak kendisini oyuna getiren ya da aldatanlara diş bilemez, intikam peşinde koşmazdı.

Başlangıçta Arlecchino’nun kostümü, ren­gârenk yamalarla bezenmiş bir köylü göm­leği ve aynı biçimde yamalı uzun pantolon­dan oluşuyordu. Daha sonra, üçgenler ve baklava biçimleriyle süslenmiş sımsıkı bir giysi haline gelen bu kostüme bir de şakşak (bak. slapstick) eklendi. Siyah renkteki yarım maskesi, kaşların dalga geçen ifadesi­ni vurgulamak üzere özellikle buruşturul­muş bir alın ve ince göz deliklerinden oluşuyor, şehvet, sinsi bir kurnazlık, şaşkın­lık ve saflık etkileri uyandırıyordu.

En baştan beri commedia dell’arte’ nin popüler tipi olan Arlecchino, daha sonra da varlığını sürdürdü. Commedia dell’arte’nin Fransa’daki uzantısı olan Comédie-Italienne’in önemli tipleriaden biriydi. 18. yüzyılda İngiltere’de John Rich Arlecchino tipini commedia dell’ar­te’nin olay örgüsü ile klasik fablın karışımı­na dayanan danslı pantomime soktu. Gide­rek, çoğunlukla pantomim biçiminde oyna­nan, Arlecchino’nun başrolde olduğu Arlecchino oyunları (İngilizce: harlequinade, Fransızca: arlequinade) gelişti. İngiltere’de Arlecchino oyunlarının tipik olay örgüsü, Arlecchino ve sevgilisi Colombina’nın, Colombina’nın babası Pantalone ve onun budala uşağı Pedrolino’dan kaçışları üzerine kuruluydu. Victoria döneminde Ar­lecchino oyunları, genellikle peri masalları­nın sahnelenmesinden oluşan asıl panto­mim gösterisine eklenen, olay örgüsü olma­yan epilog bölümlerine dönüştü.

Arlecchino tipinin başkişi olduğu slapstick tarzındaki pandomim oyunları başka ülke­lerde de gelişmiştir.

arlecchino

Arlecchino

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER