Bilgi Zamanı

Arı Kuşu Özellikleri

Arı Kuşu Özellikleri
29 Mart 2013 - 19:02 'de eklendi ve 1748 kez görüntülendi.

Arı kuşu nedir, arı kuşu özellikleri

Arı kuşu, Coraciiformes takımının Meropidea familyasını oluşturan 23 kuş türünün ortak adı. Bütün tropik ve astropik Avras­ya, Afrika ve Avustralya’da bulunan arı kuşlarımn boyları 15-35 cm arasında değişir.

Arı kuşlarının gagası orta uzunlukta, hafif­çe aşağı kıvrık ve sivri uçludur. En belirgin özellikleri canlı ve parlak renkleridir; genel­likle yeşil egemen olmakla birlikte, birçok türde yer yer kızıl, sarı, mavi ya da mor renkler göze çarpar. Çoğunun kuyruğunun ortasında uzun tüyler bulunan arı kuşları, arı, yaban arısı ve başka böceklerle beslenir.

En iyi bilinen tür olan arı kuşu (Merops apiaster), 28 cm uzunluğunda, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve kahverengidir. Yaz aylarında Türkiye’nin bütün bölgelerinde kuluçkaya yatar. Uçan böceklerle, özellikle arı ve yaban arılarıyla beslenir. 31 cm uzunluğundaki (9 cm kuyruk) yeşil arı kuşu (Merops superciliosus) Türkiye’de yaşayan ikinci türdür. Başı parlak mavi, gerdanı turuncu, gövdesinin geri kalan bö­lümü yeşildir. Çukurova ve Güneydoğu Anadolu’da görülür.

arikusu

Arı kuşu hakkında bilgi verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER