Bilgi Zamanı

Ankara Sivas Hızlı Tren Projesi 2017

Ankara Sivas Hızlı Tren Projesi 2017
22 Ocak 2014 - 18:12 'de eklendi ve 1482 kez görüntülendi.

Ankara Sivas hızlı tren, yüksek hızlı tren ankara sivas ne zaman başlıyor? Ankara sivas hızlı treni ne zaman açılacak?

İlk yerli üretim hızlı trenler Ankara Sivas hattında hizmet verecek. Yapımına başlanan yerli tren setleri 2017’de tamamlanacak olan Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattında hizmet verecek. Tamamen milli imkanlarla üretilen projeye TÜBİTAK, ASELSAN, TÜVASAŞ ve TÜLOMSAŞ destek sağlayacak. Yapımı tamamlanmak üzere olan Ankara İstanbul hattıyla birleştirilecek olan yüksek hızlı tren hattı böylece doğu ile batıyı trenle kısa zamanda birbirine bağlamış olacak.

Projenin bitimiyle birlikte cumhuriyet tarihinde önemli bir yere sahip olan Ankara Sivas hattı işlerlik kazanacak. 2017’de bitecek projeyle birlikte İstanbul-Ankara-Sivas tren hattının mevcut uzunluğu 602 kilometreden 450 kilometreye; İstanbul Sivas arası trenle seyahat süresi ise 5 saate düşürülecek.

Mevcut durumda trenle Ankara-Sivas hattı yaklaşık 12 saat sürüyordu. Yüksek hızlı trenin devreye girmesiyle birlikte bu süre iki saate inecek. Elektrikli ve dizel olmak üzere iki çeşit üretilecek lokomotifler ve tren setlerinin yanı sıra modern yük vagonları da üretilerek bu hatta yük taşımacılığı da yapılabilecek. Projenin ar-ge aşamasında 280 bilim adamı, 50 mühendis ve 500 teknik uzman görev alacak. Trenlerde iç konfor ve mekan düzenlemesine önem verilecek, Türk kültür ve gelenekleri trenlerde yansıtılmaya çalışılacak.

Tren setlerinin üretimi ise tamamen yerli imkanlarla yapılacak. Tren yapımı için kullanılacak malzemeler de dahil olmak üzere bütün aksamlar TCDD fabrikalarında Türk mühendisleri tarafından üretilecek ve birleştirilecek. ASELSAN ve TÜBİTAK’ın ar-ge çalışmalarında yardımcı olacağı projede üretim TÜVASAŞ ve TÜLOMSAŞ fabrikalarında yapılacak.

45216619

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER