Bilgi Zamanı

Anıtkabir Özellikleri Hakkında Bilgi Kısaca

Anıtkabir Özellikleri Hakkında Bilgi Kısaca
08 Ağustos 2013 - 7:44 'de eklendi ve 3989 kez görüntülendi.

Anıtkabir ne zaman yapıldı, Anıtkabir hakkında kısa bilgi

Anıtkabir

Türk ulusunun kurtarıcısı, Türkiye Cum­huriyetimin kurucusu Mustafa Kemal Ata­türk’ün Ankara Rasattepe’deki anıt niteli­ğindeki mezarıdır. Yapımına büyük bir proje yarışması ardından 1944’de başlandı. Ya­rışmayı Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda kazandı. Yapım çalışmaları 9 yıl sürdü. Anıtkabir’de kullanılan malzemeler Anado­lu’nun çeşitli yerlerinden getirildi. Örne­ğin bozkır içindeki Ankara’yı anımsatma­sı için sarı taşları Çankırı’dan, mermerle­ri Bilecik ve Osmaneli’nden, 42 ton ağır­lığındaki tek parça lahit taşıysa Osmani­ye’den taşındı.

Anıtkabir’e Tandoğan Meydanı’ndan hafif meyilli bir asfaltla girilir. Asfaltın sol ve sağındaki ağaçlık alan “Ba­rış Parkı” adını alır. Asfalt daha sonra uzun bir düzlüğe çıkar. Düzlükten 26 basamaklı bir merdivenle ana yapım alanına çıkılır. Merdivenin sağında ve solunda 11 x 13 metre yükseklikte iki kule vardır. Sağdaki kule üstünde heykeltraş Zühtü Müridoğlunun kabartma kavtal ve yalın kılıçlı genç heykelinin yer aldığı İstiklal Kulesi, solda yine aynı sanatçının bir atla elinde kâğıt tutan melek heykeli olan Hürriyet Kulesi yer alır. Hürriyet Kulesi’nin önünde ve gi­riş yolunun başlangıcında Türk Erkekleri adlı 3 erkek heykeli bulunur. İstiklal Kule­si’nin önündeyse 3 kadından oluşan Türk Kadınları adlı heykeller yer alır. Anıtkabir’in girişine kadar uzanan ve Altın Yol adı ve­rilen bu uzun yolun (30×26 m) her iki yanın­da heykeltraş Hüseyin Özkan’ın eseri olan Hitit heykelleri üslubunda 24 aslan heykeli vardır. Giriş yolunun ulaştığı ve toplanan­ların duracağı Zafer Alanı’nın solunda Müdafaa-i Hukuk Kulesi yer alır. Kulenin üs­tünde heykeltraş Nusret Suman’ın eseri olan bir elinde kılıç tutan, bir eliyle de dur işareti yapan çıplak kadın heykeli vardır. Bu kulenin karşısında, üstünde heykeltraş Zühtü Müridoğlu nun cepheye gitmekte olan Mehmetçiği sembolize eden kabartmala­rıyla süslü Mehmetçik Kulesi yer alır. Ge­nişliği 80 m. uzunluğu 130 m. olan Zafer Alanını ötekilerle birlikte 10 kule çevirir.

Zafer Kulesi ve Cumhuriyet Kulesi üstün­de sadece yazılar vardır. Barış Kulesi üs­tünde “Yurtta Barış Cihanda Barış” ilke­sini simgelemek için heykeltraş Nusret Suhan’ın Türk ordusunu temsil eden rütbe­siz asker heykeli yer alır. Heykeltraş Hakkı Atamulu’nun elinde kâğıt ve anahtar tutan genç kız figürlü ve BMM’nin açılışını sim­geleyen 23 Nisan Kulesi, silah üs­tüne el konularak vatan ve kurtuluş andım simgeleyen kompozisyonlu Misak-ı Milli Kulesi, zayıf el ve zayıf meşale, güçlü el güçlü meşaleyi temsil eden kompozisyon­lu İnkılap Kulesi, (Çöken bir devletten yeni kurulan devlete geçişi simgeleyen kompo­zisyon da bu kule üstündedir. Zafer Alanı 33 merdivenle Şeref Holü’ne bağlanır. Mer­divenlerin iki yanında zafer kabartmalı 2 heykel yeralır. Sağdaki Sakarya Meydan Savaşı’nı simgeler ve heykeltraş lihan Kuman’a aittir. Soldaki heykeltraş Zühtü Müridoğlu’nun yapımcısı olduğu Başkomutanlık Meydan Savaşı kabartması adını alır. Anıt­kabir’in en önemli yeri Şeref Holü’dür. 2. katlı olan bu holde Atatürk doğrudan top­rağa kazılmış bir mezarda yatar. Asıl Şe­ref Holü bu katın üzerindedir. 20 m. yük­seklikte, 32 m. uzunlukta ve 60 m. geniş­likte olan bu holün tavanı hail motifleriyle süslü, mozaiklerle kaplıdır. Atatürk’ün lah­di giriş bölümünün karşısında duvara açı­lan pencere önündedir. Tek parçalı bir küt­le olan taşın üzerinde hiçbir süsleme yok­tur. Anıtkabirin özellikleri hakkında bilgi aktardık.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER