Bilgi Zamanı

Angarya Hakkı

Angarya Hakkı
15 Haziran 2013 - 10:28 'de eklendi ve 847 kez görüntülendi.

Angarya hakkı, uluslararası hukukta, sa­vaşa katılan ülkelerin kendi ulusal alanları içinde kalan tarafsız ticaret gemilerine, uçaklara ve başka ulaşım araçlarına, kullan­mak üzere el koyma hakkı. Genelde, angar­ya hakkı yalnızca savaş zamanında, gereksi­nimlerin zorladığı durumlarda kullanılır ve karşılığında mal sahibine tazminat ödenme­si gerekir. Uygulamada ise angarya hakkı, kara ve deniz ulaştırmasının yanı sıra, savaşa giren ülkenin egemenlik alanındaki her tür tarafsız mülkü kapsayacak biçimde genişlemiştir.

Angarya hakkı I. ve II. Dünya savaşların­da birkaç kez uygulandı. 20 Mart 1918 bildirisiyle ABD Başkanı, ABD sularında bulunan Hollanda bandıralı ticaret gemile­rine el koydu. İngiltere, Fransa ve İtalya da benzer uygulamalara başvurdu. ABD, 1941’de henüz resmen tarafsız olduğu hal­de, yasayla verilen özel bir yetkiye dayana­rak, karasularında boşta bekleyen yabancı gemilere el koydu.

Bununla birlikte, savaşan ülkenin angarya hakkına başvurmaya gerek duymadan ka­mulaştırma haklarını kullanarak yetki böl­gesindeki mülklere el koyabileceği kabul edilmektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER