Bilgi Zamanı

Andreas Gryphius Kimdir- Hayatı

Andreas Gryphius Kimdir- Hayatı
29 Haziran 2013 - 11:51 'de eklendi ve 1230 kez görüntülendi.

Andreas Gryphius Kimdir, Andreas Gryphius Hayatı

Andreas Gryphius (d. 2 Ekim 1616, Glogau – ö. 16 Temmuz 1664, Glogau, Silezya), lirik şair ve oyun yazarı. 17. yüzyıl Alman yazarlarının önde gelenlerinden biridir. Aile adı Geif, dönemin modası uyarınca latinleştirilmişti.

Gryphius küçük yaşta öksüz kaldı. Çocuk­luğu Otuz Yıl Savaşları’nın (1618-48) deh­şeti içinde geçti. Doğduğu kentten kaçarak çeşitli yerlerde öğrenim gördü. Parlak bir öğrenciydi. Kont Georg von Schönborn’un oğullarına ders verdi ve kont tarafından baş şairliğe yükseltildi. Leiden’e giderek altı yıl öğretmenlik yaptı ve aynı zamanda öğrenimini sürdürdü. Uzun süre Holland, Fransa ve İtalya’yı dolaştı. 1647’de Glogau’ ya döndü ve kent yönetiminde 1650’de başladığı görevini ölünceye değin sürdürdü.

20. yüzyılda ünü büyük ölçüde artan Gryphius’un yapıtlarında derin bir hü­zün ve karamsarlık, ateşli bir dinsellikle iç içe işlenmiştir; bunlar dünya nimetleri­nin geçiciliği ve savaşın harabeye çevirdiği Almanya’daki yaşam savaşımı karşısında neredeyse tam bir umutsuzluk duygusuna dönüşür. Leo Armenius (1646), Catharina Von Georgien, Carolus Stuardus ve Carde- nio und Celinde (üçü de 1657’de basıldı) ve Papinianus (1659) adlı beş trajedisinde Seneca’dan, Felemenkli P.C. Hooft ve J. van den Vondel’den ve Cizvit oyun yazarlarından sanıldığından daha az etkilendiği görülür. Oyunlarında kayıtsızlık ve kararlı­lık, Hıristiyan hükümdar ve Machiavellist zorba, yanılsama ve gerçeklik gibi temalar başlıca yeri tutar. Cardenio und Celinde’nin orta sınıf ortamında etkili bir biçimde kullandığı yanılsama ve gerçeklik teması­nın, en iyisi Die geliebte Dornrose (1660; Sevgili Dikenli Gül) sayılan üç komedisinde de temel bir yeri vardır. Gryphius lirik şiirlerinde çok çeşitli nazım biçimleri denemiştir. Karmaşık insan duygu­larını teknik ustalık ve kendinden emin bir hava içinde yansıtmış, içtenliği ve anlatım gücüyle özellikle sonelerinde büyük bir şair olduğunu kanıtlamıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER