7:01 pm - Perşembe Ağustos 21, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Ananas Nerede Yetişir

Cumartesi, 8 Haziran 2013, 9:15 | Eğitim | 0 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Ananas Nerede Yetişir

Ananas (Ananas comosus), ananasgiller (.Bromeliaceae) familyasından meyveli bitki. Anayurdu Amerika’nın tropik ve astropik bölgeleridir, ama başka yerlerde de üretilmiştir. Ananas bitkisinin genel görünümü agavelere ya da bazı avizeağacı türlerine benzer. Kalın, etli bir gövdeyi çepeçevre saran, sıkıca kümelenmiş 30-40 kadar sert ve özlü yaprağı vardır. Dikiminden yaklaşık 15-20 ay sonra, 100-150 mm uzunluğundaki bir çiçek sapı üstünde belirgin bir çiçeklen- me oluşur. Başlangıçta ayn ayrı yerleşmiş ve bürgüleriyle (brakteleriyle) birlikte mer­kezî bir eksene bağlanmış olan eflatun çiçekler olgunlaşıp birbirine yapışarak ana­nas meyvesini oluşturur. Meyve, çiçeklen- menin başlangıcından beş-altı hafta sonra olgunlaşır. Ticari amaçla yetiştirilen çeşit­lerde, meyvelerin ağırlığı 1-2 kg arasında değişir. Ananas üstüne bilgi veren ilk yazılı belgeler, bu meyvenin Batı Hint Adalarında yetiştiğini ve hem besin olarak tüketildiği­ni, hem de şarap yapımında kullanıldığını ilk kez saptayan Kolomb, Gonzalo Fernândez de Oviedo y Valdes ve Sir Walter Raleigh’ye aittir.

Ananasın Portekizliler aracılığıyla başka ülkelere yayıldığı sanılmaktadır. 1502′de Saint Helena Adasını bulduktan kısa bir süre sonra, önce bu adada, ardından Afri­ka’da, 1550 dolaylarında da Hindistan’da ananas dikimini başlattılar. 16. yüzyılın bitiminden önce ananas üretimi, Büyük Okyanusun güneyindeki bazı adalar da dahil olmak üzere dünyanın hemen hemen bütün tropik bölgelerine yayılmıştı.

Ananas üretimi yapılan modern ekim alan­larında, iyice sürülmüş toprağın üstü genel­likle zift emdirilmiş koruyucu kâğıtlarla örtülür. Bitkiden alman dikimlik parçalar, hektar başına 35 – 50 bin bitki olacak sıklık­ta, kâğıdın arasından dikilir. Birçok bölge­de, bitkinin kökleri üstünde asalak olarak yaşayan iplik solucanlarını öldürmek için toprak gazlarla’ dezenfekte edilir. Ananas, çeşitli Doğu mutfaklarının bir karışımı olan Polinezya mutfağının et, sebze, balık ve pirinçle yapılan yemeklerinin başlıca çeşnisidir. Yetiştiği ülkelerde taze meyve olarak tüketilen ananas, dünyanın birçok ülkesinde de konserve halinde satışa sunulur, pasta ve tatlılarda kullanılır. Ananas Nerede Yetiştirilir, Ananas Nasıl Yetişir

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası