Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Anadolu ve Fen Lisesi Öğretmen Seçme Soruları ve Cevapları 2014Anadolu ve Fen Lisesi Öğretmen Seçme Sınavı Soruları ve Cevapları 10 Mart 2014 – Bu Sayfada Yayınlandı. Soruların ve cevaplar 12 Mart Pazartesi günü itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Soruları aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

10 Mart 2014 tarihindeyapılacak olan Anadolu, Anadolu Öğretmen, Sosyal Bilimler Lisesi veFen Liseleri Öğretmen Seçme Sınavı Soru ve Cevapları aşağıdaki linkten indirin.

10 Mart 2014 tarihindeyapılacak olan Anadolu, Anadolu Öğretmen, Sosyal Bilimler Lisesi ve Fen Liseleri Öğretmen Seçme Sınavı sonuçları açıklandığında yine aşağıdaki linkten öğrenebileceksiniz.

 

10 Mart 2014 Anadolu Liseleri Öğretmen Seçme Sınav Soruları ve Cevap Anahtarı İndirmek İçin Tıklayın

.

10 Mart 2014 Anadolu Liseleri Öğretmen Seçme Sınav Soruları ve Sonuçları için tıklayınız

Anadolu liselerine öğretmen seçme sınavı soruları ve cevapları 10.03.2014 Fen liselerine öğretmen seçme sınavı soruları ve cevapları 10 mart 2014 , sosyal bilimler liseleri öğretmen seçme sınavı soruları cevap anahtarı tıkla indir meb 10 mart 2014

Sınav Soruları Nasıldı – Kolaylığı ve Zorluğu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz ….

Kategori: Yaşam

183 Yorum Yapılmış.

 1. özgür diyor ki:

  anadolu liselerine öğretmen ataması sınavla yapılmalı? ancak sınavda adam gibi sorular sorulmalı

 2. ali diyor ki:

  Edebiyatçı arkadaşlar noktalama işareti sorusunda hata olabilir mi çünkü TDK kesme işareti bilgisinde şöyle diyor:

  Özel adlar için yay ayraç içinde bir açıklama yapıldığında kesme işareti yay ayraçtan önce konur: Yunus Emre’nin (1240?-1320), Yakup Kadri’nin (Karaosmanoğlu) vb.

 3. MUHAMMET AKSOY diyor ki:

  öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır ama ne mızıkçısınız öyle ben de kendimi tarihçi diye tanıtıyorum ama en az 5 yanlış yapmışımdır kendi branşımdan…SAÇMALAMAYIN ÇÜNKÜ HERKES İÇİN ZORDU BU BİR SIRALAMA SINAVI….TEPE PUAN 100 DEĞİL DE 90 GİBİ DÜŞÜNELİM…

 4. leyl diyor ki:

  Edebiyatçı arkadaşlar, A kitapçığı edebiyat 93. soruda bir yanlışlık yok mu?
  B)Yanlışlık
  D)Tıkacını
  kelimelerinde iki tane yapım eki yok mu?
  tık-a-ç şeklinde tahlil edilmesi gerekir.
  yanıl-ış-lık şeklinde tahlil edilirse iki kelmede de iki tane yapım eki olmuş oluyor.Düşüncelerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

  • çözücü diyor ki:

   hocam haklısınız ama ikiden fazla demiş ve yan -ıl -ız -lık diye tahlil edersek sorun kalmaz

  • mehmet diyor ki:

   leyl hocam, soruda ikiden fazla yapım eki istiyordu. o yüzden yan-ıl-ış-lık şeklinde olacak

 5. nihal diyor ki:

  Hiçbir edebiyatçının sınav puanıyla ilgili paylaşımda bulunmamasına üzüldüm. Sınava girip de buraya bakan arkadaşlar bir zahmet puanınızı da yazsanız…Kaç bekliyorsunuz? İstanbul’da netler ne civarda edebiyattan?

 6. buğra diyor ki:

  görsel sanatlardaki sivil mimari kapsamına girmez sorusunun cevabı mescit olarak verilmiş oysaki kale olmayacakmıydı doğru cevap arkadaşlar.Birde imgelem düş bilinçaltı diye sorulan akım sorusu sürrealizim olmayacakmıydı cevabı metafizik resim diye verilmiş.Lütfen cevabını söylermisiniz…

 7. YASEMİN diyor ki:

  ARKADAŞLAR TARİHÇİLER KAÇ DOĞRUNUZ ÇIKTI?BEN 70 ÇIKARMIŞIM.KAHROLDUM.

 8. Nihat diyor ki:

  A grubu 94.soruda cevap anahtarı edat yoktur seçeneğini doğru gösteriyor. Aşağıdaki dizede”
  Bir kulhuvallahi bilirim dualardan dizesindeki bir edat değil mi.Bence yalnız,sadece anlamına geldiği için edattır.Sorunun incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Bir kulhuvallahi bilirim dualardan
  Bir de yarabbi şükür demeyi doyunca

  • ali diyor ki:

   BEN DE AYNISINI DÜŞÜNDÜM İKİ KULHUVALLAHİ DENEMEYECEĞİNE GÖRE SAYI SIFATI DEĞİL BELGİSİZ SIFAT HİÇ DEĞİL SADECE ANLAMINDA KULLANILMIŞ KESİNLİKLE EDAT SORU HATALI

   • Hüseyin diyor ki:

    Hocam bu konuda bende sizinle hemfikirim. O bir kelimesi sadece anlamı veriyor. Yani edat.

  • ali diyor ki:

   evet ben de öyle düşünmüştüm sorunun incelenmesi lazım

   • ali diyor ki:

    b grubunun bir sonraki sorusuyla çelişiyor. bir sözcüğünün edat olduğunu kendileri vermiş

    • çözücü diyor ki:

     sayın hocalarım ben de önce sizin gibi düşündüm sınavda ama sonra bunun bir sen bir de bebk gibi bağlama görevinde olduğuna kararverdim yani o bir ler bence bağlaç.siz yerine sadece getiriyorsunuz galiba ya..ya , hem…hem ,bir…bir gibi düşününce galiba oluyor

    • çözücü diyor ki:

     hocam diğer soruda bir sözcüğü anlam ilgisi katmış bir edat

  • ahmet diyor ki:

   “bir” sözcüğü bağlaçtır. dizeyi alt dizeyle bağlarsak bir kulhuvallahi bilirim dualardan bir de yarabbi şükür demeyi doyunca yani bir bir hem hem ister ister gibi

 9. hasan diyor ki:

  var mı böyle bişey ya zorla 66 geliyor türkçe tarih eğitim 9 yanlış geri kalan hep alan alan ile ilgili sorular tam rezaletti

 10. burak diyor ki:

  Müzik öğretmenlerine duyurulur…Sınavdaki türk müziği dominant ve sudominant sorusu ile ilk konservatuar sorusunda hata var.Basit makamlarda güçlü dörtlü ile beşlinin birleştiği yerdedir.Yani her makamda farklıdır.Konservatuar sorusununda daha açıklayıcı sorulması gerekirdi.çünkü 1925 de kurulan konservatuarda var.Lütfen inceleyip yorum yazın,yanlış sorular iptal edilmeli…Nereye başvuracağız?

  • Altan diyor ki:

   Hocam cevap anahtarı yayınlandıktan sonra 3 resmi gün içerisinde MEB Egitek Genel Müdürlüğüne başvuracaksınız.MEB sitesinden sınavın klavuzunu bulursanız orada açıklayıcı bilgi var.

 11. ahmet diyor ki:

  Ben İngilizce öğretmeniyim.Bana İnkılap nerede lazım olacak,hadi lazım dendi son başbakanı neden bilmem gerekiyor ki.Sadabat Paktının nerede imzalandığını bu sınava kaynak olan kitaplardan hangisi yazıyor merak ediyorum.İngilizce zor değildi ama 15-20 dakika daha olması gerekiyordu diye düşünüyorum.Süre kesinlikle yeterli değildi.

 12. smetan diyor ki:

  arkadaşlar ayça hanım cevap jupiter olarak açıklandı,güvenim yerine geldi.hindistana çok üzüldüm.sağlık olsun..65-75 arası bir şey bekliyorum.neden öyle diyecek olursanız bazı cevapların üzerinde çok düşündüğüm için hangisini işaretlediğimi anımsamıyorum onun için esnek tutuyorum.geçmiş olsun.

 13. Rukiye Öztaş Cesur diyor ki:

  Öncelikle tüm meslektaşlarıma geçmiş olsun diyorum. Sınava hazırlanma süresi çok kısaydı bu durum gerçekten haksızlık. Anadolu Lisesi öğretmeni olmak bana ayrıcalık katmayacak ve kesinlikle başarılı başarısız öğretmen ayrımı kriterini oluşturmuyor. Bu sınava öğrencilerim ve arkadaşlarımdan ayrılmamak için girdim iyi ki de girmişim çünkü soruları okurken bu soruları hazırlayanların amacı neydi diye düşünürken kendimi aştım. Bu sınavdan 14 yıllık öğretmenim ve görüyorum ki öğretmenler arasında bir sınıf ayrımı oluşturmaya çalışıyorlar, birinci kalite, ikinci kalite, üçüncü kalite gibi. Çok can yakıcı uzman öğretmenlik sınavı da öyleydi, bu sınav da öyle. Kendinizi üzmeyin; sınıfa girdiğinizde öğrencilerinizin gün be gün geliştiğini ve öğrendiğini görüyorsanız, okulun bahçasine girdiğinizde öğrencileriniz etrafınızda toplanıyorsa, arkadaşlarınız sizi görünce mutlu oluyor ve güveniyorsa, tüm çocuklar bu vatanın evladı hangi okulda olduğunuzun hiçbir önemi yok.
  ( böyle yazdım diye zannetmeyin sınavım çok iyi gitti:)_ )

 14. terakkiperver diyor ki:

  amaaan boşverin bunları dünya işi değilmi 2-3 gün sonra düşünecek başka iş çıkar ona takılırız zaten……….

 15. ela güneş diyor ki:

  Bu benim ikinci girişim.2009 da yozgatta il ve ilçe derecesi yapmıştım ama tarihçi fazlalığı vardı.Ben her alanda bu kadar uzman olsam gider ünv.hocası olurum.Onlar bile belli alanda uzmanlaşıyorlar.Hayatımda hiç duymadığım halen öğrencilerime anlatmayacağım saçma sapan bilgi soruları.I.Leo,Celi,Nika isyanı…Allah aşkına ben bunlarla mı iyi bir tarihçi olacağım.Zaten ek 1 olayı sınav puanını bile anlamsızlaştırıyor.Ben en iyisi 20 yıl daha çalışayım tüm gereksiz bilgileri kafama doldurayım,12 puanda havadan gelir belki o zaman biraz daha şansım olur…

  • Mülayim SERT diyor ki:

   ELA ÖĞRETMENİM SANA KATILIYORUM. MANTIKSIZLIKLAR SİLSİLESİ BİR MESLEĞİN İÇİNE ÇEKİLMİŞİZ VESSELAM…

  • tahmin6 diyor ki:

   bence bu sorular fi tarihinden kalma sorular. güncellenmemiş, alel acele var olan bir sistemden alınmış. SINAV İçinde su olmayan, içinde irili ufaklı taş olan bir denizde yüzmemiz istendi bizden. Doğal olarakta her tarafımız kırıldı, onurumuz dahil.

 16. şaşkın bundan sonr diyor ki:

  Ben tarih öğretmeniye….Atttila’nın ayağına kadar giden Papa’yı sormuşlar…bu ineğin hangi bacağı….1.mi, 2.mi, 5.mi ,7.mi..Papa leo kaçıncısı imiş..Bu sorudan sonra tum soruları yanlış yaptım..bildğim halde sinirlerim öyle hopladı ki…Allah aşkına kitaplarda ve proğramlarda olmayan kunulara ait soruları niye soruyorlar bu yönüyle hak arayamaz mıyız.. Bu alayla kalırsan nasıl öğretmenlik yaparız…Bu soru beni bitirdi…

 17. yılmaz diyor ki:

  Ben de 15 senelik bir edebiyat çğretmeni olarak nefret ettim bu sınavdan. 15 senedir karşı olduğum ve hiç katılmadığım bu sınava sonunda zorunlu olarak girdim. yarın ilk işim böyle saçma sapan atamalar saçma sapan kararlar alıp öğretmenleri madur eden yönetmelikleri hazırlayan milli eğitim kurulunumahkemeye vereceğim ruh sağlığımı bozdukları ve mesleğe nifak tohumları ektikleri için . Hem de meddi manevi tazminat isteyeceğim. Aklı olan hakkını arar. Yoksa koyunlukla iyi niyeti karıştırdığımızı düşünmeye başlayacaklar.

 18. istanbul diyor ki:

  ROMAN SANATI 9/8 LİK..BRAVO SORULARI HAZIRLAYANLARA..NE YAZIKKİ YILLARIMIZI VERDİK SANAT EĞİTİMİ İÇİN AMA HAYAT DAMARLARIMIZ KOPMUŞ BİLE BİZİM..

 19. berilcan diyor ki:

  İngilizce dışında bütün branşların çok zor olduğu kesin..Birtek ingilizceciler sınava kolay diyorlar.Yalnız saygısızca davranmanız çok çirkin.Bizler gerçekten çok sinirli ve üzgünüz bu şartlarda bir sınav geçirdiğimiz için.Özelliklede ben geçen sene anadolu lisesine atandım ve şehir dışından gelerek ev taşıdım ve şimdi bana sınav ve kazanamazsak ne olacağı belli olmayan bir durum sunuldu.Siz bazı meslektaşlarımızın saygısızca ve sınavı savunur yorumlarınızı esefle okuyor ve dahada utanıyorum yaptığım işten..

  • songül diyor ki:

   hocam bakın siz biz ingilizcecilerle yarışmıyorsunuz her branş kendi içinde yarışıyor.bu yüzden soruların bizim için kolay olması hiç bir şey ifade etmiyor.ne olacak bu sefer herkes 80 üstü alsa bile en tepeden yerleştirmeye başlayacaklar.sizler için de aynı şey.eğer en yüksek notunuz atıyorum 60 ise bunu baz alacaklar.bilmem anlatabildim mi?boş yere kaygılanmayın derim:))

  • ece diyor ki:

   Songül Öğretmenim, ben de ingilizce öğretmeniyim, evet bizim sorularımız kolaydı ama bir işe yaramadı; soruları ,paragrafları anlamak yetmedi.Çünkü öyle şıklar vermişler ki hangisi bunun cevabı bulamadık, bir diyalog vermişler sözüm ona konuşma dili cevap anahtarını yayınladıklarında şok oldum o cevabın olması mümkün değil.Yine bir paragraf vermiş başlık istemiş, iki şıkta olabiliyor.Kendi aramızda konuşup duruyoruz. Sizlere kim dedi bilemem ama bizim tarafta durum böyle. Ortak sorularımız ise sırf detaydı.Sadabat Paktının nerede imzalandığı bilmek ya da bilmemek bize ne katacak anlayamadım, bu sınav neyi ölçtü cevabım yok.Aa aklıma gelmişken, yine bir paragraf sormuşlar ingilizcede paragrafı anlıyorsunuz ama cevabı doğru verebilmek için I.Dünya savaşının tarihini de bilmeniz lazım.Şimdi benim ingilizce bilgimi mi ölçmüş oldular? Baştan aşağı kalitesizlik, özensizlik kokan bu sınavı uygulayanları kınıyorum.Aldığım not kötü değil tüm bu eleştiriler notu kötü yağdırmış denmesin, hepsi gerçek

  • smetan diyor ki:

   berilcan hnm,
   her zaman derim bizi ancak bizden olmayanlar sınamalı.Türkçe düşünüp soru hazırlamak yabancı dilden…söylemeye dilim varmıyo işte ondan olur.

 20. efe4809 diyor ki:

  not: sekonder yanlış primer olucakmış :(

 21. efe4809 diyor ki:

  COĞRAFYA3 DEVAMI: 26-soruyu hatırlıyamadım ama seçenkelerde klimac ve seksüyon gibi bir şey vardı emindeğilim cevaptan ama seksüsyon diye bir şe işasaretledim 27-kara ile ilglki bir açıklama vardı ben mackinder 28- birincil ekonomik faaliyetle olan sektörler sekonder faaliyetlerdir

 22. efe4809 diyor ki:

  COĞRAFYA DEVAMI 2-16-cihannüma- piri reis yanlıştır 17-üye olmadığımız örgüt opec 18izmir iktisat kongresi sonrası sanayi ve teşvik kanunu 19-ilkim grafiği muson yani hindistan üzerindeki nokta 20- ilk yerleşim alnalarından mümbit hilal (verimli hilal yani )
  21- izhips haritasında kuzey batısı en az yüksektir seçeneği 22-amanos dağlarında kayın ağacı- iklim değişmeleri 23-dünyanı şeklini sonucu olmayan ( yazmaya gerek duynuyorum her coğrafya öğretmeni yapmıştır zaten :) 24pirin yetiştirlmesi yerşekilleri olmalı bence 25 ilk yerleşme alanlarının eşleşmesi nevşehir seçeneği

 23. efe4809 diyor ki:

  COĞRAFYA:1 ekonomik örgüt-nafta 2yanlış rüzgar -mistral 3 nehir ülke- torne 4üye olmadığımız örgüt-opec 5-yarımada- kamçatka 6-yanlış göl-victoria 7-yanlış olan göl-tortum(tektonik) 8-balat ovası (graben alanı deniz yanı deltası) 9-seki (hem aşındırma hem biriktirme) 10-maar- menderes (volkanik ve akarsu) 11-nüfus piramidi.kenya 13-permafrost toprak gröland adası
  14- yanlış olan kapıkule yunanistan 15-bölge çiziminde önce (amaç) ne bölgesi çizilecek gibi

 24. tarihçileriz diyor ki:

  tarih sorularını halen internetten araştırıyorum.çoğunu bulmakta zorlandım.allah aşkına uygur kağanının mani dininden sonra kullandığı ünvan ne saçma soru…çok üzgünüm diğer tarih öğretmeni arkadaşlarımın hislerine tamamen katılıyorum,şu anda çok üzgünüm.sınavım resmen felakettiii.kendimi yargılıyorum nasıl olurda babür şahın eşinin adını bilemezsin….yada leonun kaçıncı leo olduğunu…bu sorular tamamen yapamasınlar diye hazırlanmışşş..şimdi çokda iyiolmayan okulumu kaybetme riskimde varrr..allah sizi bildiği gibi yapsın…

 25. özcan diyor ki:

  sorular ve cevapları galiba sınavın sonuçları açıklandıktan sonra yayımlanacak.saat başı giriyorum ne gelen var ne giden.oluyor mu yani?kısa bir süre dediğiniz bu olsa gerek.

 26. necmi diyor ki:

  haber fotğrafındaki öğretmenin yüz ifadesine bakarmısınız!hepimiz öyle çıktık sınavdan:-)80 tl ye bari bi şeş su verseydi acımasızlar.Öğretmen düşmanları.

 27. vedat76 diyor ki:

  15 yıllık tarih öğretmeniyim bu kadar gereksiz sorularla ilk kez karşılaşıyorum. resmen alan soruları kazıktı. gereksiz bilgilerle benim öğretmenliğimi mi ölçüyorlar şimdi anlamış değilim.

 28. hayriye diyor ki:

  ingilizce soruları hakkında bir şeyler hatırlayan yazanlar var mı?

 29. banu diyor ki:

  Tarih soruları gerçekten çok zordu ;ayrıca branşla alakası olmayan sorular vardı .Ne yapmaya çalışıyorlar belli degil .Kimler cevaaplayabildi bu konuda tereddütlerim var.herkese geçmiş olsun

  • english teacher diyor ki:

   yanlışınız var arkadaşlar,hindistan cevizi özel isimmi neden büyük yazılsın,bence cvp hindistan cevizi,hem imla yazım kılavuzuna bakın,tablo isimleri büyük harfle başlar diyor,hala neden cvpları yayınlamıyorlar yaa,hem bu sınav neden pazar günü olmadı anlamadım,sınavlar pazar günü yapılır genelde.

   • Ulaş diyor ki:

    Ben de bu şekilde düşündüğüm için hindistan cevizi şıkkını işaretlemiştim. Ama sınavdan sonra diğer arkadaşlarımın hepsi tablo ile ilgili olan şıkkı işaretlediklerini söyledikleri için yanlış yaptığımı düşündüm. Şıkların yazılış şeklini de hatırlamadığımdan şüphe duydum.

    Hindistan cevizi ile ilgili şık tam olarak nasıl yazılmıştı?
    “Hindistan cevizi” cümlenin başında mı, yoksa ortasında mıydı?

    Hatırlayan var mı?

    Çünkü, hindistan cevizi cümlenin başında değilse oradaki hindistan cevizi küçük harfle yazılır.
    O durumda hindistan cevizinin geçtiği şık doğru olur.

 30. HÜSEYİN AVNİ diyor ki:

  TARİHÇİLER BURAYA
  1- erkanı harbiye tevhidi tedrisat
  2- son celal bayar
  3- isyan fethi okyar Briç oynamış o esnada
  4- verdun ant. Koloniler
  5- haristan
  6- celi
  7- 2. inönü
  8- mahmut şevket
  9- tHRn
  10- manastır
  11- medeni kanun siyaset
  12- milli kongre
  13- 9. ordu
  14- sevr
  15- terakkiperver parti
  16- teşkilatı esasi
  17- inkılapçılık
  18- 1. leo
  19- muharrem kararnamesi
  20- nişabur
  21- darüşşafaka
  22- kazak hanlığı
  23- kadeşte 12. yy
  24- vesoy
  25- paris ant osm sınırını koruyamıyor
  26- vakfın şartı nass vakfiye encan alıcı soru bence buydu
  27- 4lü takrir şükrü saraçoğlu
  28- hakem musa ve amr
  29- kureyza olayı medinede oldu
  30- halkevleri
  31- yaş ant kırım bağımsız
  32- balıkesr- erzurum
  33- trakta paşaeli bağımsız devlet
  34- 19. yy 4. çeyreği
  35- şehzade amasya mehmet
  36- elviyer kars ardahan batum
  37- lagari hasan füze
  38- 2. kosova
  39- karum asur anadolu
  40- gazvei usra tebük
  41- muhibbi
  42- padişah değişikliği 18. yy
  43- kabakçı mustafa
  44- pasifik adı macellan
  45- londra ant midye enez
  46- bölgesel ittifak facem
  47- halı pazırık
  48- babaürşah kazan hanının kızı
  49- 8. haçlı
  50- chp müstakil grup
  51- atatürkün mirası ttk( bence soru iptal thk da var)
  52- magna karta yurtsuz john
  53- milletler cemiyeti Hatay deniyor fakat hatay da türkiye milletler cemiyetine başvurusu var ama komisyon yok bakalım cevap ne çıkacak
  54- abd gözlemci
  55- aytangri ünvanı
  56- ilteriş kutluk kağan
  LÜTFEN EKSİK SORULARI PAYLAŞALIM 65 OLMALI

  • fatih diyor ki:

   hocam padişah değişikliği yanlış olmuş 17.yy 10, 18.yy 6 padişah değişmiş.

  • sami diyor ki:

   TARİHTEN
   kadife devrim çekostovakya idi ABD NİN BAĞIMSIZLIĞI VERSAY ANLAŞMASI İDİ

  • SAMİ diyor ki:

   TARİH
   çağdaşlaşma ve batılaşma inklapçılığı tAmamlar

  • ela güneş diyor ki:

   57-Kadife devrimi(Çekoslavakya)
   58-Osmanlı teşk.(Orhan Bey)
   59)Nika isyanı(Justinyanus)
   60)Koçi bey risalesi(4.murad-S.İbrahim)
   61)İnkılaçılık(çağş-batılılaşma)
   62)Oapec
   63)Alparslan(Nizamülmülk’ü vezir yapan)
   64)Mısır(C.David ant.)
   65)Fransa(Hatay meselesi)

  • cengiz diyor ki:

   Atatürk’ün doğum yılının yüzyılın hangi çeyreğinde olduğu sorusu bence yanlış.
   seçeneklerde
   19. yy’ın ikinci yarısının üçüncü çeyreği ve
   19.yy’ın ikinci yarısının dördüncü çeyreği şıkları vardı. Burada yazım yanlışı var.
   yüzyılın üçüncü ve dördüncü çeyreği olur. ikinci yarının üçüncü ve dördüncü çeyreği ifadeleri olmaz.

  • cengiz diyor ki:

   Hocam ilteriş kağan değil kapgan kağan olacak sanırım
   Kadife devrim Çekoslovakya olacak (ama yanlış yaptım)
   Avrupadaki Anlaşma VERDUN olacak.( ” “)
   3. selim isyan KAbakçı Mustafa

 31. çözücü diyor ki:

  Sorular gayet kolaydı .Sınav sorularını hazırlayan arkadaşın ellerine sağlık herkese soru beğendirmek zor.Ne bekliyorlar acaba kendileri kendi bransından ellişer soru yazamayacak insanlar eleştirip dururlar.Okey oynayacağınızın yarısı kadar ders çalışın olur bu iş.Yalnız şu bakanın ilkokul öğretmenini merak ediyorum adama ne yapmış :))

  • Ulaş diyor ki:

   Branşınız ne hocam?
   Başka branşlarla ilgili soruları okudunuz mu ki; kolay olduklarına karar verip, Kendinizi üstün zekalı, öbürlerini geri değerlendiriyorsunuz.

   Örneğin benim alanımın bazı sorularının alanımızla ilgisi yoktu. Alanımızda o sorularla ilgili ders veya konu yoktu. Ama ben bazılarını yaptım. Çünkü, yaklaşık 17 yıl önce öğrenciyken ev arkadaşım tıpta okuyordu. Ders çalışırken bazen ona yardım ediyordum. Oradan o konular aklımda kaldığı için doğru cevap verdim. Ama bu benim üstün zekalı, yetenekli olduğumu, alandaki diğer arkadaşlarımın gerizekalı veya yeteneksiz olduklarını göstermez. Olsa olsa soruları hazırlayanların ne olduklarını gösterir.

 32. gizemli diyor ki:

  canım annem

 33. Ayşe diyor ki:

  Rehberlik sorularının yarısı anatomiydi ve ezber sorularıydı.
  Ölçme değerlendirmeden hiç soru yoktu? Öğretim ilkeleri rehberlikle ne alaka? Akson nöron ?

 34. eda diyor ki:

  orta oyunu ile ilgili soru yeni dünya mı olacaktı arkadaşlar?

 35. abdullah diyor ki:

  hatırladığım kadarıyla ingilizcede birkaç yazım hatası vardı “from home” yazması gerekirken “form home” yazılıydı mesela

 36. abdullah diyor ki:

  sorular daha önceki yıllara nispeten kolaydı. ben ingilizce öğretmeni olarak girdim. özellikle branş soruları daha kolaydı fakat süre bir 20 dakika daha uzun olsaydı biraz daha kolay olurdu. yani her soruya 1 dakika verilmiş. 10 dakika da zaten kodlama zamanı

 37. İbrahim diyor ki:

  pazartesi yeni işe başlayacağım çocuk doğum uzmanı olarak malum bu sınavda öğrendim yeni doğan bebeğin doğum sırasındaki boy ve kilo orantısınıünv. ve sonrası bed. eğt. öğretmenliği hayatında bu bilgiyi öğrenememiştim. ne alakası var ise bed. eğt. öğrt. liği ile…..

 38. yasemin diyor ki:

  Arkadaşlar cevaplar ne zaman yayınlanacak ,bilen var mı?Felsefe sorularını hatırlayanlar yazabilir mi?

 39. ayşe diyor ki:

  ben matematik öğretmeniyim.soruların çoğunu atmak zorunda kaldım.çünkü zaman ve çözüm için yer yoktu.kesinlikle 1 dk.lık sorular değildi.yazık…

  • nergis diyor ki:

   ayşe hocam ben de salladım matematikten 18 doğrum çıktı fiyasko siz ne yaptınız matematikçi bulamıyorum

 40. y.atasayar diyor ki:

  arkadaşlar benim okulumda sonradan anadolu lisesi olmuş bir okul 2009 senesinde girdiğim sınavda 74 almıştım ama atanamadım okul yoktu çünkü bize gelen yeni müdür örümcek kafalı bir adam senin dersini anadolu kısmında kaldırdım hoca hanım dedi niye dedim öyle uygun görmüş yönetmelikte aynen şu denir RESİM MÜZİK DERSLERİ OKUTULMASI ZORUNLU DERSLERDİR ANCAK ÖĞRENCİ VE VELİ SEÇİMİNE BIRAKILIR yazmakta.yani bartındayım öğretmeni olmayan 3 tane anadolu lisesi var benimkide dahil bunlar resimi kafalarına göre kaldırdıkları için yönetmeliğe uygun davranmadıkları öğrencilere bu dersler tercih yapılmaları için sunulmadından ben bu senede bu sınavı kazansamda açıkta norm fazlası olarak kalacağım niye girdin denirse il dışı tayin olursam orada lazım olur diye düşündüğümdengirdim yazıklar olsun diyorum başka birşey değil bu dersleri kaldırsınlar bu kadar zorlamasınlar valla kaldırında göğe ersin başınız anlatamadık bir türlü şu insan seline resim dersi ressam yetiştirme dersi değil satranç gibi futbool oynama gibi bulmaca gibi bir ders çocukların beyinlerini zinde tutmaya çalıştırmaya dinlendirmeye yönelik bir ders YETENEK DERSİ demiyolarmı atıyorkafam o cümleye öğretilebilir bir ders resim kardeşim perspektif osman hamdiler sanatçılar nakkaşları bilme ne zamandan beri yetenek oluyor 3 çizim yapıyorsak 5 tane konu anlatıyoruz konular teori ağırlıklıuygulamadada özürlü sayılabilecek resimlere samimiyim bu dediklerimde o resimlerede 90 100 veriyorum bunları şimdi neden burda konudan alakası yok anlatıyorsun derseniz bu kadar öğretmenlerin bulunduğu (ve her branşta)ne bileyim paylaşmak istedim patladım sanırım bu sınavlada biz hepimiz çok çok çok iyi kaliteli öğretmenleriz arkadaşlar kimse bu gerçeği değiştiremez

 41. güzin diyor ki:

  Sınavın duyrulduğu tarihten itibaren sınav olacağı sabaha kadar çalıştım.data yayınlı kitabın rehberliği,inkılap tarihi ve eğitim bilimleri bölümlerinin bütün ayrıntılarına kadar.inkilap tarihinde özellikle Sadabat Paktı sorusu,9.müfettişlik sorusu olsun uzmanlık seviyesinde sorulardı.ben matematik öğretmeniyim.tarih bilgilerimin yeterli olduğunu düşünüyorum.data kitabı o kadar geniş almasına rağmen bu soruların cevabı orada da yok.Türkçede ve eğitim bilimleri de keza öyle.Hala şaşkınım.amaç neydi bilmiyorum.hem 80 liramı aldılar hem de bir güzel alay ettiler gibi geliyor.Özellikle matematikte onbeşinci soruyu çözerken gözetmen 15 dakikanız kaldı demesin mi.kesinlike süre yetmiyor.işlem yapacak yer çok az..geçmişteki sorularla ilgisi yok .analiz çözümlü 1 ve 2 kitapları aldım 44 lira da ona verdim.ama çıkan soruların o kitapla da ilgisi yok.adnan çapraz ın geçmiş çözümlü sorularına çalıştım.birkaç soru hariç onunla da ilgisi yok.zaten sürem de yoktu.öğrencilerime test uygulaması yaptırken sakın soruların cevaplarını atmayın , mutlaka çözün uyarısında bulunurdum.bir öğretmen olarak şimdi ben 30-35 sorunun cevabını atmak zorunda kaldım.bana yakışmadığını .öğretmenliğe yakışmadğını düşünüyorum.süre az ,sorular zor.test güvenirsizlği bu olsa gerek.şimdi size soruyorum:bu sınavdan dolayı ben yetersiz miyim?böylelikle 2. sınavım da hüsranla sonuçlandı.bütün öğretmen arkadaşlarıma geçmiş olsun dileklerimle…

  • arzu diyor ki:

   hocam ağzınıza sağlık , ifade edilebilecekleri özetlediniz.bende eve geldiğimden beri bu şoku üzerinden atamayanlardanım ne yazıkki.yapan arkadaşalrı tebrik ediyorum o ayrı mesele ama sayısal öğretmenler için süre çok azdı.

  • teoman diyor ki:

   evet maalesef süre çok az geldi..43 mat sorusu yaptım işlem hatası yapmamışımdır inşallah.ama beni en çok üzen bildiğim halde süreden dolayı atladığım sorular ..20 dkda 50 sözel sorusu çözmek zorunda kaldım.tabii ne kadar sağlıklı oldu pek emin değilim.

 42. kemal diyor ki:

  bu görmezden gelinemez, beylikler döneminde başlayıp selçuklular döneminde yapımı tamamlanan İSHAK PAŞA SARAYI , osmanlılar tarafından yapılmış diye okuyunca sınvdan çıkıp kaçacaktım. alay edergibi başka yanlış sorularda vardı bu nebiçim bir saçmalıktır anlamadım. ciddyet diye birşey kalmamış. ROMA SANATI nezamandan beir ROMAN SANATI OLDU ROMAN MİMARİSİ DİYE BİRŞEY DUYAN VARMI ARKDAŞLAR… roma mimarisi ve sanatı var roma medeniyeti var ama ben iki soruda da roman diye okudum, çıldırdım ya…. bu arada görsel sanatlar öğretmeni olup soruları benden paylaşacak arkdaş varsa lütfen eklesin yada bu sınav hakkında bildiklerini… painter_desing12@hotmail

  • b diyor ki:

   Kemal hocam inanın diyecek hiç bir kelime bulamıyorum..Söyledikleriniz öyle doğruki..Sınavdan çıktığımdan beri o kadar sinirliyimki..Bu şekilde kalırsa bu sınavda yapılan terbiyesizlikler.Eğerki basına medyaya duyurulup birşeyler yapılmazsa o zaman dahada utanacağım öğretmenliğimden..

  • SRPL diyor ki:

   GÖRSEL SANATLAR
   ya ANA RENKLER sorusu neydi öyle? sanki dalga geçiyorlar. matemetik öğetmenine 2 x 2 kaç eder demek gibi birşey. BU ARADA O SORUDA ROMAN VE GOTİK ORTAÇAĞ SANATI İLE İLGİLİ. BEN ÖNCE ORTAÇAĞ DEYİNCE ROMAN DİYECEKTİM AMA 13. YY. DEYİNCE KAFAM KARIŞTI GOTİK DEDİM AMA ROMAN OLACAKTI…..

 43. kerem demir diyor ki:

  red crane isimli birisi dershande kaç kişi ekmeğini kazanabilir demiş dershanede kpss yi kazanamayan ve boşta kalıp dershanede 3 kuruşa çalışıp sonra egosunu tatmin etmek için ona buna sallayanlar çalışır. üniversiteye girerken daha mı çok puan aldın benden :))

 44. sabriye diyor ki:

  resimde halılarla ilgili sorunun cevabını bilen yok mu

  • Hasan YURDAKUL diyor ki:

   Sınavda sorularda tam bir fiyasko.Sınavdan çıkınca kendimden şüphe ettim ama her branştan öğretmen arkadaşlar soruların saçmalığından bahsedip altında başka şeylerin olduğu şüphelerini dile getirdi.Giden 80 lirama mı yanayım boşa harcadığım zamanıma mı bilmiyorum.haa belkide kazanırım ama neye yarar benim bu üçüncü kazanışım

  • bülent diyor ki:

   c seçeneğiydi halılarla ilgil olan aynı kültürün devemı.

  • SRPL diyor ki:

   O SORU HALIYI DOKUYANLARIN AYNI ÇEVE VEYA KÜLTÜRDE OLDUĞUNA BENZER BİR ŞIK VARDI. SANIRIM O OLACAKTI……….

 45. sabriye diyor ki:

  resim alanı soruları
  1ana renkler
  2,yeşil
  3.kırmızı
  4.bedri rahmi perspektif
  5.fatih porteresi bellini
  6.nakkaş
  7.matrakçı nasuh
  8.osman hamdi
  9.natürmort
  10.süleyman seyid
  11.müstakiller
  12.onlar
  13.turgut zaim
  14.şehzade cami
  15.hitit
  16.gize
  17.sakkara
  18.gotik
  19.müfide duran
  20.donetello
  21.dadaizm
  22.sürrealizm
  23.sedefkar mehmet ağa
  24.7-9 şematik dönem
  25.ebru
  26.tezhip
  27.vedat tek
  28.fresk
  29.emin onat
  30.mescit
  31.vitray
  32.dokumacılık
  33.zıt renkler
  34.namık ismail
  35.liman
  36.göktürk alf
  37.picasso
  benim hatırladıklarım gerisini hatırlayanlar eklesin lütfen

  • sabriye diyor ki:

   19. cevap yanlış yazıldı

  • bülent diyor ki:

   18. soru roman 10.-13 yy lar arası baktım

  • nur diyor ki:

   yeşil değil maviydi…hale asaf..turgut zaim..osman hamdi bey..minyatür..roman..resim teb piramit gize….

  • nur diyor ki:

   MAVİ(SAKİNLİK),MAVİ KONTRASTI TURUNCU,MİNYATÜR(NAKKAŞ),ROMAN SANATI,TEB RESİM,GİZE PİRAMİT,TOPLUM GERÇEKLERİ REALİZM,MÜZECİ ORYANTALLİST OSMAN HAMDİ BEY,İLK CUMHURİYET RESSAMI HALE ASAF,

  • ayca diyor ki:

   simdi mavi sakinlik ama canli deyince ben sari mavi karisimi yesil dedim acaba hangisi dogru

  • ayca diyor ki:

   levninin kitabinin adi
   silsilename

  • ayca diyor ki:

   hangisi 10 13. yy da mimaride Fransa Ingiltere Almanya Ispanya(gibi 4 tane ulke ismi vardi)ortacag sanatidir…bence gotik olmali

  • ayca diyor ki:

   silsilename–levninin kitabi…

  • nur diyor ki:

   NETLERİM….
   1.7 VE 9 ŞEMATİK DÖNEM
   2.MİNYATÜR
   3.UŞAK KÜLTÜRÜNÜ GETİRİR
   4.EBRU,
   5.VİTRAY
   6.FRESKO
   7.REALİZM
   8.DADAİZM
   9.SÜRREALİZM
   10.MAVİ
   11.MAVİ TURUNCU
   12.SARI MAVİ KIRMIZ
   13.KIRMIZI
   14 PİCASSO
   15 HALE ASAF
   16 TURGUT ZAİM
   17 OSMAN HAMDİ
   18 NAMIK İSMAİL
   19 SÜLEYMAN SEYİD
   20 ADNAN ÇOKER
   21 AYVASOZKİ
   22 ROMAN SANATI
   23 GOTİK SANAT D ŞIKKI
   24 BELLİNİ
   25 NASUH
   26 RESİM TEB
   27 PİRAMİT GİZE
   28 LİMAN
   29 ONLAR HALK KÜLTÜRÜ,FOLKLORİK YAPI C ŞIKKI
   30 MESCİT
   31 DOKUMACILIK
   32 GÖKTÜRK
   33 NATÜRMORT
   34 VEDAT
   35 EMİN ONAT
   36 HİTİT
   37 KRİPELL
   38 LYPOL… YUNAN İSMİNDE HEYKELTRAŞ
   39.MÜSTAKİLLER

 46. barck diyor ki:

  Küçükçekmeceden Kadıköye acaba kopyayı engellemek için mi yolladılar bizi bilmiyorum.Ve sınava takım elbise kravatlarla soktular insanları.Öğretmenlerinde hangi sınavda görevli olduklarından haberleri olmadığına eminim.Çünkü karşılarında öğretmen değilde açık ilköğretime giren insanlar varmış gibi davranmaları dahada ilginçti.Gerçekten çok üzgünüm.Zaten kendi kurumumuza güvenimiz kalmamıştı birde bunları görünce ne güzel topladılar açıklarını 80 er lira alarak..

 47. M.Karataş diyor ki:

  Anlatım çeşidi, şart , karşılaştırma yoktur sorusu vardı.

 48. sabriye diyor ki:

  resimde padişahların portrelerini yapan kimdi

 49. KAMER diyor ki:

  ARKADAŞLAR FORMU OKUDUM VE YAZDIĞINIZ HERSEYDE YERDEN GÖĞE KADAR HAKLISINIZ.BEN TARİH ÖĞRETMENİYİM.16 YIL BOŞUNA TARİH ÖĞRETMENLİĞİ YAPTĞIM KANISINA BUGÜN VARDIM.O KADAR BOŞ O KARAR ALAKASIZ SEYLER ÖĞRETMİŞİZ MEĞER ÖĞRENCİLERİMİZE.2.BALIKESİR KONGRESİ YAPILIRKEN AYNI ANDA HANGİ KONGRE YAPILDIĞINI BİLEMEYİP TAHMİNEN YAPMAK ÜZDÜ BENİ..BUNLAR SORU DEĞİL TAMAMEN KEPAZELİK..

  • ERCÜMENT diyor ki:

   Evet 10 Mart geldi ve sonunda sınava girebildik istemeye istemeye . Sınavın ortak sorular kısmı zordu, kolay diyen arkadaşları tebrik etmek istiyorum. Bukadar ayrıntı bildikten sonra öğretmen olarak kalmayın bence, yazık edersiniz kendinize…bu kadar saçma bir sınav görmedim. kesinlikle art niyetli yapılmış bir sınavdı. meb ile yargının inatlaşmasının ceremesini öğretmenler çekti. kesinlikle saçma ve ölçme teknikleri ile alakası olamayacak sorulardı

   • seda diyor ki:

    Ben de 16 yıldır tarih öğretmenliği yapıyorum .Babür Şah’ın şeceresini, Attila2ya yalvaran Papa’nın kaçıncı Leo olduğunu kendim bilemediğim gibi çocukları da bu mühim bilgilerden yoksun bırakmışım:(

    • yasmin diyor ki:

     diline sağlık hocam bende tarih öğretmeniyim ve cevapları kitaplarda bulamadım .

     • Burhan diyor ki:

      Tarih sorularını kimler hazırladı çok merak ediyorum. Bu soruları hazırlayanlar eğer Tarihçi ise ben tarihçi değilim. Bende şimdi onlara soruyorum annemin kızlık soyadının üçüncü ve beşinci harfi nedir.

  • osman diyor ki:

   çok haklısınız hocam. ben böyle kepaze sorular görmedim. demekki şimdi soruyorum bu soruları hazırlıyanlara. ünüversite sınavındada sorun.ne olur böyle sorular. eşeğin kaç vitesli olduğu gibi sorulara benziyordu helel olsun.

 50. Göktürk diyor ki:

  25 yıllık tatih öğrtm olarak 1986 yılında benzer sınavla atandım… Tam emeklilik hakkı elde etmişken yaş belasından iki yıl daha çalışmam lazım birde dedim emekli olurken bir sınava gireyim… Tam belamı buldum… tezli yüsek lisansım var, inanın beş yıl önce 9. sınıf müferdaatında kalkan KAZAK HANLĞIĞI ile ilgili büyük ,orta. küçük cüz hanlıkları neyi ölçer… anlamış değilim… müferdatta 1- 4 arası yarım sayfa olan ve tamamen ortaçağ için bir spesifik konu 6-7-8 haçlıseferelri neyi ölçer…Şanlı peygamberimiz Hz. Muhammed in devri var iken çağdaş türk ve dünya tarihindebn 1- 2 soru oda arap- israil savaşı(malum zihnyet) sorulması manidardır…. yaşım dolsun (47)bir durursam hele hele istanbulda K.Çemeceden kadıköye gidince namedrdim…okulda sınavı yapan öğrencim yaşında hanım meslektaşımın tavırları (ki sınıf öğretm imiş) 25 yıl sonra zatı-ıalime tokattan beter indi… beni bu hale düşüren zihniyeti ve iki kez sıvsız geiçşi iptal ettiren eğtim-sen’i şidetle kınyorum… TÜm sendikalar el atsın bu söruna yoksa… zaten pazrtesi türk eğitim-senden istifa ediyorum… yazıklar olsun….
  sade öğretmen.

  • Mustafa Kavlu diyor ki:

   Sınavsız geçişi,dava açarak iptal ettiren Eğitim-sen olduğu halde,Türk Eğitim-Sen’den istifa etmeniz anlaşılır gibi değil.Sizi mağdur edenle,sahip çıkanı ayırmanızı dilerim.

 51. polat diyor ki:

  resimden teknikle ilgili hiç birşey yoktu uşak halılarındaki benzerliklerin sebebi mi bizim alanımızda ki yeterliliğimizi ölçecek soruların bir çoğu saçmalıktı

  • b diyor ki:

   4 sene üniversite 14 sene öğretmenlik.Yazık etmişim kendime 18 yıldır halılar kilimlerle ilgili el sanatları konularını öğrenmeyerek güzel sanatları bilerek.Oysaki ileride birgün benim öğretmenliğimi öğrencilerimle yetiştirdiklerimle değilde kilim ve halılarla sınayabilirlermiş..Piramitlerin bulunduğuülke değil il değil semtleri soruyorlar inanılır gibi değil..Gezelim görelim sanat mı coğrafyamı yoksa tarihmiydi belli değil..

  • SRPL diyor ki:

   GÖRSEL SANATLAR

   ben de ANA RENKLER—–SICAK RENK sorularını görünce dalga geçiyorlar, şaka yapıyorlar sandım. matemetik öğretmenine 2×2 kaç eder demek gibi..!!!!!!!!!!

 52. Ulaş. diyor ki:

  Çocuklarımın iyi eğitim almaları için elimden geleni yapıyorum. Fakat; ileride öğretmenliği tercih etmeye kalkarlarsa kesinlikle göndermeyeceğim. Gitsin hamallık yapsınlar. En azından akşam eve gittiklerinde fiziken yorgun ama kafaları rahat olur.
  Beyinlerinde aileleri için harcayabilecekleri biraz enerji kalır. Onlara ayırabilecekleri zamanları olur.
  Ailelerinin gözünde zombiye dönüşmezler.

 53. yasemin diyor ki:

  Saçma sapan neyi ölçtüğü belli olmayan,soruları hazırlayanların egolarını tatmin ettikleri bir sınavdı,verdiğim para da cabası.Ortak sorulara o alanlardaki arkadaşlar bile cevap verirken zorlanmışlar bizlerden doğru cevaplar vermemizi beklemeleri çok komik..Felsefe sorularını hazırlarken sanırım adı sanı duyulmadık filozofları veya fikirleri kasten seçtiler yapamayalım diye bayağı çaba sarfetmişler.Hem sınavı neden sadece 2006 dan sonrakilere uyguluyorlar acaba.2005 den önce anadolu liselerine sınavsız atanıp kadroları dolduranlara neden uygulanmıyor ki sınavlara defalarca girip başarılı olsakta boşluk olmadığından atanamıyoruz.Sınav puanı varken atamaların hizmet puanıyla yapılması sonucu anadolu lisesine atanıp sonra tekrar sınava girmek zorunda kalmama ne demeli ,bizimle resmen dalga geçiliyor …

 54. mehmet diyor ki:

  Felsefe grubu branşı adından da anlaşılacağı gibi farklı dersleri içermektedir.Ancak sınavda çıkan sorular sadece Felsefe bölümü mezunu olanlara göre ve akademik düzeyde hazırlanmış sorulardı(Gerçi kazayla da olsa 1 tane mantık sorusu karışmıştı içine:))Bu sınav sorularını hazırlayanların lise müfredatından haberdar olmadıklarını düşünüyorum,tıpkı ders kitaplarını hazırlayanlar gibi…

  • ... diyor ki:

   Kesinlikle haklısınız hocam.Gerçekten de bu soruları hazırlayanların bu durumun farkında olmadıklarını düşünüyorum.Ders kitapları da ayrı bir rezalet.Samimi söylüyorum öğrenci olsaydım ben de bu ders kitaplarına bakmak istemezdim.

 55. Ulaş. diyor ki:

  Ya hu! Sabır. Bütün çocukluğumuz ve gençliğimiz okumakla geçti. Ailemizin bütün emekleri ve bizim bütün emeklerimiz okuyup adam olmak, asalak yaratıklar olarak ortalıkta dolaşmamak içindi. O emeklerimiz sonucunda öğretmen olduk. Suç mu işledik?
  “Beğenmiyorsan git.”, “Başka meslek seçseydin.” gibi yükseklerden sallayanları gördükçe…
  Neyse…
  Nereye gideyim arkadaşım. Bildiğim başka meslek mi var?
  Nalet olsun bu mesleği tercih ettiğim güne.
  Şamar oğlanına döndük be!

 56. esinK diyor ki:

  Arkadaşlar felsefe soruları hakkında fikri olan var mı?

  • ZİYA diyor ki:

   Kierkegard-estetik-etik din
   platon eseri-Nomoi
   evrensel ahlk redd-Epiküros ve proudhon
   kozmoloji-Farabi
   denletin yasallığı sorusu- Meşruiyet
   Makina insan-la metrie
   farabini tanrı kavramı-vacibü-lvücud
   doğru davranmak için bilgi sahibi olunması gerektiği sorusu-SOKRATES
   Görevini yapamayan bilimsel kuramların yerine yenileri gelir sorusu-TOULMİN

   • esma diyor ki:

    erdem ile bilginin uyumu sorusu: sokrates
    bilimsel bilginin özelliği: olgusallık
    değerler felsefesi: etik estetik
    niteliği aynı niceliği farklı önermeler: altık

 57. G. Karaman diyor ki:

  benimde cevap anahtarına ihtiyacım var, bulamadım da .Birisi link verse iyi olur.

 58. yasemin diyor ki:

  Kahire nin semtlerini bilmenin görsel sanatlarla bağlantısını kuramadım.Piramitler Kahire nin Giza semtindedir,gittim biliyorum.Ama üstteki soruda da Giza cevabı işaretledim,alttaki sorunun iki doğru cevabı,Giza ve Kahire olunca iki defa Giza sorulmaz herhalde diye Piramitlerin olduğu yer diye Kahire yi işaretledim…….Bu nedir böyle…

  • nur can diyor ki:

   resimler teb,piramitler gize idi…

   • nur can diyor ki:

    mescid,matrakcı nasuh,ayvazoski,bellini,sürrealizm,realizm,dadaizm,picasso-avignonlu kızlar,yeniler grubu,,bedri rahmi lekeci,hale asaf,turgut zaim,turan erol,emin onat ve arda,minyatür,göktürk yazısı,sivri kemer ve(d şıkkı 1-2),romaN SANATI,İLK CUMH..GRUBU MÜSTAKİLLER..

 59. y.atasayar diyor ki:

  donetello,sürrealizm,şehzade cami,eğitim bilimlerinden soru cevap tekniktir yanlış olan o idi ,istek cevaplı bir soru vardı öğretmenlikle ilgili, pekiştireç ,gizede piramitler hikmet onat,onlar grubu rahmi eyüpoğlunun öğrencilerinin açtığı grup.yeniler grubunun ilk açtığı serginin adı liman
  Share
  Share this post on Digg
  Del.icio.us
  Technorati
  Twitter

  • nur can diyor ki:

   HİKMET ONAT OLAMAZ SORUDA KÖY YAŞANTISI DİYORDU TURGUT ZAİM…

   • y.atasayar diyor ki:

    müzeci, arkeolog, ressam sorusu vardı hikmet onatı onun için dedim

    • SRPL diyor ki:

     ARKEOLOG, ARKEOLOJİ MÜZESİNİ KURAN VE SANAYİ NEFİSE( MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ) Yİ KURAN OSMAN HAMDİ—-KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ RESİMİ…….

 60. serap diyor ki:

  güler hanım şimdi ifade filan düşünecek halde miyiz.kaç saat olmuş sorular yayınlanmamış ,can havliyle soruların cevaplarını bulmaya, soruları hep beraber hatırlamaya çalışıyoruz .kırıcı olmak istemiyoruz ,lütfen!

 61. sevgi diyor ki:

  felsefe sorularının bir yerinden sonra sadece türkçe dilinde yazıldığını anlayabildim.

 62. sema diyor ki:

  meslek liselerinde görev yapmayı lütfen küçümsemeyin.Ben üç saatte adını yazmayı bilmeyen çocuklara fuzuli anlatıyorum.düz lisede de çalıştım. en zoru meslek lisesinde
  kültür dersi öğretmeni olmak…

 63. zübeyde diyor ki:

  anadolu lisesine atanacak, orada ders anlatacaksa, bani branşımla öiçün…lise1,2,3,4, müfredatından istediğin kadar sor, gittiğimde bu konularla faydalı olacağım oradaki öğrencilere… yoksa siz tarihten ,türkçeden, eğitim bilimlerinden ezber yaparak mı öğrenciye yararlı olacağımıza inanıyosunuz… biz okulda ezber yapmayın diyoruz..öğenciye… birde sizdeki mantığa bakın… ALLAH aşkına değiştirin kafaları … baraşa göre soru sorun, 10 tane genel kültür ink tarih sorun…yoksa siz herkes branşına tüm müfradatı biliyor mu sanıyorsunuz…önce öğretmeninizi tanıyın….

 64. satılmış yurt diyor ki:

  Tarih soruları çok zordu.Bazı soruların tarihle ilgisini bulamadım.

 65. HANDAN diyor ki:

  Hadi artık yayınlansın şu sorular ve cevapları. bekle bekle daha ne kadar bekliycez . saat kçta yayınlanır

 66. Güler diyor ki:

  Arkadaşlar şikâyetlerinizde haklı olmanızı isterdim. Ama burada sızlananların Türkçe ifadelerine bir bakın. Öğrenciniz olsalar geçer not verir miydiniz? İnsan aynaya bakmalı değil mi?
  Acaba daha para getirici bir bölüme girme şansına sahip olsaydınız gene de öğretmenlik bölümünü seçer miydiniz? Kaçınız sahasında aç kaldığı için öğretmen oldu onu da unutmayalım.
  Bol keseden önüne gelene üfürmek kolay.
  Ayıp diye bir şey olduğunu da öğretmesi gerekenler acaba kimler?

  • nil diyor ki:

   güler hanım sana katılmıyorum 1999 yılında yüzde bire girerek kazandım özel üniversitelerin tam burslu bölümleri dahil kandi alanımda bütün bölümlere puanım yetiyordu severek isteyerek öğretmenlik tercih ettim yüksek lisansımı da yaptım, fakat branşım tarih sorular kalitesizdi ayrıntının ayrıntısıydı sanırım her branş aynı zorluk derecesinde hazırlanmamış, girdiğim sınavlardan hep yüksek alırım ama bu sefer hayatımda ilk kez zorlandım genelleme yapmayalım lütfen

  • xchemx diyor ki:

   Arkadaşım sana bir kimya sorusu sorarım öğelerine bile ayıramazsın veya kimyayı bir tarafa bırakıp tarihini anlatırım sana ama onunda kurtuluş savaşının neresine koyacaksın onuda bilmiş değilim :) bizi ölçecek insanlar adil olmalı başta eski dönemde liyakat vardı yüksek lisans yaptım uluslar arası hakemli dergide yayın çıkarttım ve uluslararası kongrede sunum yaptım geçtiğimiz sınavda il birincisi Türkiye 10. su bu not ilimde fen lisesinde 1,5 yıldır öğretmen açığı var atamıyorlar sen hala yazım kuralları falan aş kendini marstan dünyaya dön

  • tülay y.y diyor ki:

   siz ne diyorsunuz allah aşkına kuzum.(oldu mu güler hanım şık bir cümle kurdum mu.)ay pardon soru işareti koymayı unuttum galiba özür diliyorum sizden.bırakın arkadaşlara çamur atmayı.kimse dört dörtlük değildir.olduğunu da iddia etmesin sakın.(sizde güler hanım)sorular kazığın kazığıydı.nerede kıyıda köşede soru varsa sormuşlar.sınava girip bu lanet soruları gördüğüm için kendimden utanıyorum…

 67. Güler diyor ki:

  Arkadaşlar şikâyetlerinizde haklı olmanızı isterdim. Ama burada sızlananların Türkçe ifadelerine bir bakın. Öğrenciniz olsalar geçer not verir miydiniz? İnsan aynaya bakmalı değil mi?
  Acaba daha para getirici bir bölüme girme şansına sahip olsaydınız gene de öğretmenlik bölümünü seçer miydiniz? Kaçınız sahasında aç kaldığı için öğretmen oldu onu da unutmayalım.
  Bol keseden önüne gelene üfürmek kolay.
  Ayıp diye bir şey olduğunu da öğretmesi gerenler acaba kimler?

  • smetan diyor ki:

   anlamadım?!

  • erdal diyor ki:

   Senin yaptığını herkes yapıyor. Sadece konuşmak!

  • ayvaz diyor ki:

   siz ya öğretmen değilsiniz yada soruları siz hazırladınız…………..

  • buğra diyor ki:

   Güler hanım çok komiksiniz.Soru takılarını ayrı yazıp sonlarına soru işareti koyarak ve yazım kurallarına uygun cümleler kurarak mükemmel öğretmen olunduğunu sanıyorsunuz sanırım.Sizin sanırım sınav sorularıyla ilgili bir görüşünüz yokki böyle bir yorum yapmışsınız..Yada bilmiyorum soruların benzerleriyle çalıştırılan guruplar olduğunu söylüyorlar onlardan değilseniz…Bilmem noktalama işaretlerim doğru MUDUR?

   • smetan diyor ki:

    tebrikler!
    ‘beğen’butonu olsa beğenecektim:)))
    umarım yazım yanlışı yapmamışımdır:))

   • tülay y.y diyor ki:

    buğra arkadaşımı acayip destekliyorum güler hanım konusunda..hahahah gülerin g sini özellikle küçük harfle yazdım.yanlışlık yaptığımı düşünmeyiniz güler hanımcığım…

  • güleregüler diyor ki:

   güler hanım (bilerek ve isteyerek baş harflerin küçük yazıldı) a ve q harfleri sana ne çağrıştırır ? (bu da (bak “da” ayrı) soru işareti .neyle uraşıon bacım sen şakamısın yoksam ?

 68. Özgür diyor ki:

  İngilizce soruları normal zorluktaydı ama özellikle tarih ve inkilap soruları çok zordu…Sorulara ve cevaplara nasıl ulaşabileceğimizi biri bana söylerse çok memnun olucam

 69. öğretmen diyor ki:

  Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez..
  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  Sizler basit birer kütle bile olamazsınız bu sorularla bizleri ölçmeye devam ederseniz..

 70. ayvaz diyor ki:

  hat sanatında en büyük yazı tipi hangisiydi?

 71. Red Crane diyor ki:

  Yüksekten atanların kaç tanesi bir dershanede ders verip ekmeğini kazanabilir acaba? Aslında öğretmeni veliler seçmeli.

 72. madur diyor ki:

  böyle ölçme mi olur ya sorular yumurta kapıya dayanınca kopyala yapıştır yapmışlar tarzındaydı.hakikaten yazık böyle ölçme mi olur soruları tanımlayacak bi kelime bulamıyorum .bu kadar değerli arkadaşlarım da hemfikir olduğuna göre ortada bi yanlış var neden bimer e şikayet etmiyoruz esmesek de gürleriz..

 73. buğra diyor ki:

  BÖYLE BİR SINAV YAPMANIN AMACINI SANIRIM BİZ ÖĞRETMENLER ANLAMADIK.BÖYLE EEĞİTİM BÖYLE TÜRKÇE BÖYLE İNKILAP SORULARI SORARAK NEYİ HEDEFLEDİLER ACABA.BİZİ SABAHIN KÖRÜNDE İSTANBULUN BİR UCUNDAN KADIKÖYE YOLLAYAN ZİHNİYET BU SINAVI KENDİ OKULLARIMIZDADA YAPSA FARKETMEZDİ..YAZIKLAR OLSUN SİZLERE.BENİ ANADOLU LİSESİNE ATADINIZ VE ZORUNLU SINAVA SOKUYORSUNUZ.50 ÖĞRETMENDEN HİÇBİRİ SINAVLA GELMEMİŞ GEÇMİŞ YILLARDA.SAÇMA SAPAN SANAT SORUSU DİYE KOYDUKLARI SORULAR İÇİN TEBRİK EDİYORUM HEPSİNİ..

 74. bengi diyor ki:

  Ya edebiyat soruları nasıldı sadece Cumhuriyet Dönemini bilin desek…

 75. s.hatipoglu diyor ki:

  Tarih alan soruları zor ötesi,facia.Bu sorularla mı iyi öğretmen olduğumuza karar verilecek.Üstelik aynı soru 2 kere sorulmuş.İNKILAPÇILIK

 76. musti27 diyor ki:

  70 alacağım ama yerleştirmezler..Olan 80 l ye oldu..

 77. ercan diyor ki:

  arkadaşlar herkesin cevaplayabileceği sorular olsa nasıl seçme yapılacak,ne kadar az adam seçilecekse o kadar zor soru soruluyor..sınav sorularını öğretmenlik mesleğiyle bağdaştıranları da anlamıyorum..herkesin bileceği sorular olsa kimi seçecek bu adamlar.

  • tuba diyor ki:

   iyide sınav üniversite öğrenci seçme sınavı değil ki niye kimsenin bilemeyeceği soru sorsun benim alanımda öğretmenliğimi ölçmesi gerekirken bence bomboş bir sınavdı beden eğitiminde şişmanlıktan girmiş şişmalıktan çıkmış saçma sapandı

 78. omer diyor ki:

  Sınavda barajı geçmesine rağmen daha yuksek puanlı birinin bizim yerinize gelecek olması berbat bi his. sınavdan 80 alsam, 20 yıllık meslektaşım meslek yılı getirisinden beni geçip okulma gelebilecek ve ben başarsız ögretmen olacağım yok böyle saçmalık !!!

 79. AHMET DÖRTYOL diyor ki:

  Merhabalar
  Sınav ücreti emsallarından daha pahalı
  Sorular yapılış amacını taşımamaktadır
  Bu soruları hazırlayana da birgün sorular sorulur İnşallah

 80. SELDA diyor ki:

  Ben bir öğretmen olarak öğrencilerime gereksiz soru sorduğumu hatırlamam.Tarih branşında bu kadar gereksiz soruyu nasıl,hangi akla hizmet hazırlamışlar.Cevaplarını internette bile bulamadım.10 tane arkadaş biraraya geldik cevaplardan emin değiliz.Bilenler de bir yerlerde kazaran okumuştur.Bu sruları bilemeyince 25 yıllık mesleğimden taviz mi verceğim .Yada bilenlere sihirli değnek mi değecek

  • melek diyor ki:

   soruları hazırlayanlar acaba cevabını biliyor muydu bizi düşürdükleri duruma bakın yazıklar olsun.

 81. beyer diyor ki:

  Bu sınava daha önce 3 kere daha girdim.Hepsini de çok yüksek puanlarla kazandım.Fakat branşımda açık olmadığı için atanamadım. Arada atama da yapmadılar,hatta geçen sene bu kurumlara sınavsız bile öğretmen atadılar.Daha önceki sınavlar böyle değildi.Bu sefer gerçekten daha zordu.Soruların soruluş biçimleri de çok ters geldi bana. Yanılıyor muyum?

  • nazan diyor ki:

   branşım biyoloji,size katılıyorum, sorular anlaşılması zordu çelişkili ifadeler vardı,önceki yıllarda da girdim kazandım,açık olmadığından atanamadım..

 82. halil diyor ki:

  Öğretmenlerin düşürüldüğü durumlara bakın. EĞİTİMİN KALİTESİNİ ANLARSINIZ

 83. makbule diyor ki:

  tarih soruları bir felaketti. yapamayalım diye özellikle seçmişler bence . bu bilgilerle inkılap tarihi bilgileri ölçülür mü ??? ölçme değerlendirme uzmanlarını tebrik ederim !!! Atatürk ‘ün nerede ne yaptığı ve ne söylediği sorularını bırakın artık. PDR soruları da tarih soruları da ”ne kadar çalışırsan çalış yapamayacaksın ”türde sorular olmak zorunda mı ??? edebiyat içinse yorumum şu: tüm şıklar doğruydu veya tüm şıklar yanlıştı !!!daha önce sınava girmiş ve 70 puan almış ama atama istememiş birini meslek lisesine göndereceksiniz tebrikler!

 84. huriye diyor ki:

  16 yıllık öğretmenim ama bazı soruları duymadığım gibi soruluş amacınıda anlayamadım

 85. sevgi diyor ki:

  ortak sorularda tarih soruları ezberinde ötesindeydi, sınavdan çıkınca iyi geçti deyip cevaplara baktığımda tökezledim, eleyici soru sormak adına alakasız bir sürü soru sormuşlar, rehberlik alan soruları da zordu karışıktı,ezberdi, beterdi:)

  • ayşe diyor ki:

   cevaplara nereden baktığınızı öğrenebilir miyim? ben bulamadım da..

   • smetan diyor ki:

    kendi aramızda konuşuyoruz bazı arkadaşlar google’dan yararlanıyorlar..henüz bir şey açıklanmadı ve verilecek bir link yok.

 86. Metin TÜRKOĞLU diyor ki:

  Anasından atasından beddualı olanlar ya milli eğitimde ya da belediyelerde çalışırmış’diye bir söz vardır.Türkiyenin seçilmiş insanlarının böyle saçma sapan sınavlara meşgul edilmesi ve paralarının gaspedilmesi kadar anlamsız bir durum olamaz.Öğretmen bu şekilde ölçülemez.Buradan tavsiyem sendikalı olan kimler varsa hepsi istifa etsin çünkü birileri makam uğruna öğretmenlerin başına eğitim adı altında türlü türlü programlar hazırlıyor ve sunuyor.

 87. S.l.AKÇAY diyor ki:

  Daha önce girdiğimiz sınavlara göre sorular biraz daha kolaydı. Fakat matematik branşındaki sorular diğer arkadaşlarla da konuştum çok uzundu yetişmedi.Zaten inkılap tarihinden de pek bir şansımız yok.Eğitim soruları bana zor geldl.Gerçi kazansak da açık olan anadolu lisesi yok ama .Artık hayırlısı.Herkese geçmiş olsun.Saygılar

 88. F.Çakır diyor ki:

  Tarih soruları gerçekten yorumdan çok ezber bilgi gerektiriyordu, Fizik genel olarak bir fizik öğretmeninin yapması gereken zorluktaydı ama içide birkaç tane soru vardı ki bilerek yapanı kutlarım…

 89. M.Doğanay diyor ki:

  Sınav için kesinlikle şunu söylemek istiyorum ki, branş (DKAB)soruları bilgi düzeyinden çok sadece adam elemek için sorulmuş sorulardı. tamam Türkçe geekiyordu ama bana Atatürk döneminin son başbakanı bilsem ne bilmesem ne hiç bir konu içinde işlemeyeceğim bir soru idi. Ayrıca Büyük önderimiz Atatürk’ün Harb Okulundan önceki okulu, tamam belki bilmem gerekir ama sınav sorusu olması müfredatıma ve benden istenenler açısından ters idi. Bir çok arkadaşımla görüştüm sınavın gerçekten anadolu lisesinde öğretmenlik yapmaktan ziyade bir dağ başında tek öğretmen olarak görev yapsak ve tvlerdeki yarışmalara katılsak daha anlamlı yetiştirici bir sınavdı derdim.
  saygılarımla…

  • T.Çiftçi diyor ki:

   M.Doğanay çok haklısınız.ben de (DKAB)öğretmeniyim.ilk kez giriyorum.böyle anlamsız.lisede bize lazım olmayacak soruları görünce aptallaştım.biz anadolu lisesinde fıkıh derimi işleyeceğiz ki çocuklara hüküm analtacağız.tamamen elemeye yönelik sorular.hayatımda böyle sorularla ilk defa karşılaşıyorum.


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası