10:28 pm - Salı Eylül 16, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Amniyosentez Nedir Nasıl Yapılır

Pazartesi, 20 Mayıs 2013, 0:30 | Sağlıklı Hayat | 0 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Amniyosentez Nasıl Yapılır, Amniyosentez Nedir

Amniyosentez, amniyosantez olarak da yazılır, rahimde dölütü kuşatan amniyon sıvısından örnek alma işlemine verilen addır. Gebeliğin 15-16. haftalarında, bölgesel anestezi altın­da rahim boynundan içeri sokulan bir iğneyle bir miktar amniyon sıvısı çekilir. Dölütün derisinden ve mukoza zarlarından dökülerek bu sıvıya karışan hücreler incelenerek, dölütte kromozom bozukluğuna bağ­lı bir hastalık olup olmadığı araştırılır. Dölütün sağlığını ve doğumu tehdit eden bazı biyokimyasal bozuklukların tanısı da bu yolla konabilir.

Özellikle 35 yaşından sonraki gebeliklerde sık görülen Down sendromunu araştırmak için amniyosenteze başvurulur. Bazı kalıtımsal kan hastalıkla­rında ve orak hücreli kansızlıkta da, do­ğumdan aylar önce tanı konulması açısın­dan yararlıdır. Bu yöntemle ciddi bir kalı­tımsal bozukluk saptandığında, istenirse gebeliği sona erdirme kararı alınabilir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası