Bilgi Zamanı

Amerika’dan gelen yeni grup IQ testleri

Amerika’dan gelen yeni grup IQ testleri
09 Aralık 2012 - 0:17 'de eklendi ve 1186 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin psikolojik durumlarını anlamak ve diğer öğrencilerden özel ve farklı eğitim görmesi gereken öğrencilerin belirlenmesi için Amerika Birleşik Devletlerinden psikoloji ölçme cihazları satın aldı. Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik bölümü bu proje çerçevesinde Amerikadan psikolojiye uygun yetenek ve başarı testleri de satın aldı.

Türk kültür ve yapısına uygun bir şekilde uygulanması planlanan testlerin Milli Eğitim Bakanlığınca 20 ay içerisinde kitabevlerine gönderilmesi planlanıyor.

Testler ve psikoloji ölçme cihazlar 27 ilde rehberlik ve psikolojik danışmanlık merkezlerine dağıtılacak. Bunlarla birlikte öğrencilerin eğitim seviyeleri daha iyi belirlenerek özel eğitim alması belirlenen öğrenciler daha özenli bir şekilde eğitim görebilecekler. Ayrıca bu testler öğrenim görmeyen bireylere de uygulanabilecek. Böylece henüz öğrenim görmeyen veya öğrenimini yarıda kesen bireyler de bundan faydalanıp kendilerine gerekli alanlara yönelebilecekler.

Testlerin içeriğine gelecek olursak; bu testler 3 ile 85 yaş arasındaki bireylere uygulanabilecek ve bu bireylerde özel eğitim görmeye gerek duyulanlar öğrenme yeterlilikleri tespit edilerek gruplandırma yapılacak. Yapılan gruplandırmalara göre farklı ve özel eğitim programları yapılacak. Bu testlerin içerisinde genel olarak; zeka testleri, bilimsel yetenek testleri, sözel testler ve performans testleri yer alacak. Testlerin değerlendirme sonuçlarına göre bireylerin IQ puanları belirlenecek ve IQ puanlarına göre gruplandırılan bireylere 2.grup testler yapılacak. Bunların sonucunda bireylerin beceri ve yetenekleri ölçülerek özel eğitim programları hazırlanacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER