Bilgi Zamanı

Amerika Hakkında Kısa Bilgiler

Amerika Hakkında Kısa Bilgiler
18 Mayıs 2013 - 11:00 'de eklendi ve 2036 kez görüntülendi.

Amerika Hakkında Kısa Bilgi, Amerika Hakkında Bilgi Kısaca

Amerika, yeni dünya olarak da bilinir, Batı Yarım Küre’de yer alan, yeryüzünün sırasıyla üçüncü ve dördüncü büyük kıtaları olan Kuzey Amerika ile Güney Amerika’dan oluşan kara kütlesi. Toplam yüzölçümü 42.208.000 km2’dir.

“Amerika” adı, bazı tarihçilere göre 1497’de Kuzey Amerika kıtasına ulaşmış olan İtalyan tüccar ve denizci Amerigo Vespucci’nin onuruna, ilk kez Alman coğ­rafyacı Martin Waldseemüller’in Cosmograp- hiae introductio (1507; Kozmografyaya Gi­riş) adlı yapıtında kullanılmıştır. Waldseemüller’in, Kristof Kolomb’un Amerika ka­ralarına yaptığı gezilerden (1492-1504) ha­beri olmadığı anlaşılmaktadır. Batı Yarım Küre’deki kara kütleleri için kullanılan “Yeni dünya” (Latince Mundus Novus) terimi de, ilk kez, Vespucci’nin 1504’te yayımlanan mektuplarında yer almıştır.

“Amerika” adını alan ve kuzeyde Labra- dor’dan güneyde Patagonya’ya kadar uza­nan karalar, yakın yıllara değin tek bir kıta olarak kabul edilirdi. Ama 80 km’ye kadar daralan Panama Kıstağından kuzeye doğru genişleyen bölümünün Kuzey Amerika, güneye doğru genişleyen bölümünün ise Güney Amerika adıyla iki ayrı kıta biçimin­de sınıflandırılması giderek yerleşmiştir.

Kuzey Amerika’nın, Meksika ile Panama Kıstağı arasında kalan kesimi Orta Amerika olarak bilinir. Bazı uzmanlar Kuzey Ameri­ka kıtasını, Panama Kıstağı yerine, daha kuzeyde Meksika içindeki Tehuantepec Kıs­tağından başlatır ve “Orta Amerika” teri­mi Panama Kıstağı ile Tehuantepec Kıs­tağı arasındaki bölgeyle sınırlanır. Bu adlandırmaya göre Meksika’nın bir bölümü Kuzey Amerika’nın dışında kalır. Oysa Meksika’nın ve Panama Kıstağına kadar güneye uzanan toprakların, fiziksel coğraf­ya açısından Kuzey Amerika’nın öteki ke­simleriyle çok güçlü bağları vardır. Meksi­ka, Orta Amerika ve Batı Hint Adalarını topluca adlandırmak için bazen “Mezo Amerika” terimi de kullanılır.

Öte yandan Güney Amerika’nın tümü ile Orta Amerika, Meksika ve Antiller, ortak tarihsel ve kültürel özellikleri dolayı­sıyla Latin Amerika adı altında toplanır.

KUZEY AMERİKA

Kuzey Amerika yeryüzünün üçüncü büyük kıtasıdır. Ana bölümü Kuzey Kutup Dairesi ile Yengeç Dönencesi arasında kalır. Kuzey ucu Kuzey Kutbu’na, güney ucu Ekvator’a 800 km kadar sokulur. Kuzeyden güneye yaklaşık 8.000 km boyunca uzanan kıtanın yüzölçümü 24.230.000 km2’dir.

Güneydoğuya doğru oldukça daralan ve Güney Amerika’dan Panama Kıstağı ile ayrılan kıta, denizlerle çevrili ters bir üçgen görünümündedir. Batı kıyısı boyunca Bü­yük Okyanus, doğu kıyısı boyunca da Atlas Okyanusu uzanır. Kuzeybatıda Bering Bo­ğazı ile Rusya Federasyonu’ndan ve Asya kıtasından ayrılan kıtanın kuzeyinde kıtaya bağlı büyük adalar ile Kuzey Buz Denizi, güneydoğusunda da Antil Denizi ile Meksi­ka Körfezi yer alır.

Dünyanın eri gelişmiş bölgelerinden biri olan Kuzey Amerika’daki besin tüketimi, Asya ortalamasının iki buçuk katından daha fazladır. Kişi başına elektrik tüketimi, tüm öteki kıtalar ortalamasının yaklaşık altı katı, kişi başına düşen ortalama gelir ise Batı Avrupa’dakinden yüzde 15 daha yüksektir. Tüm dünyadaki ürünlerin üçte birinden çoğunu üreten kıta, dünya nüfusunun yüzde 8’ini (1990 tah., 424.523.000) barındırır. Amerika hakkında kısaca bilgiler verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER