Bilgi Zamanı

Ambar Nedir

Ambar Nedir
12 Haziran 2013 - 14:38 'de eklendi ve 1232 kez görüntülendi.

Ambar (Anbar) Nedir, Ambar Hakkında Bilgi

Ambar, anbar olarak da bilinir, taşınmak, satılmak, işlenmek ya da sahibine verilmek üzere saklanan eşyanın konduğu yer. Denizci­likte, geminin yük koymaya ayrılan, üst güverte altında ve sintine üstünde bulunan yeridir. Yapı işlerinde kum ve çakıl gibi malzemeyi ölçmek için kullanılan ve her yam 75 cm olan küp ölçeğe de ambar denir.

6752 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 1016. maddesinde öngörülen “Kırkambar sözleş­mesi” deniz taşımacılığında, taşıyanın, par­ça mal olan belli eşyanın navlun karşılığında denizde taşınmasını taahhüt etmesini içerir. Kırkambar sözleşmesinde taşıtan, kaptanın daveti üzerine, taşıtmak istediği eşyayı ge­cikmeden yüklemeye mecburdur. Taşıtan gecikirse, taşıyan, malların teslimini bekle­mekle yükümlü değildir. Yolculuk, mallar tesüm alınmadan başlamış olsa bile taşıtan tam navlunu ödemek zorundadır. Ama navlun istenebilmesi için, yola çıkılmadan önce taşıyanın taşıtana durumu bildirmiş olması gerekir (m. 1046).

Taşıyan, gemi ambarlarının yükü kabule, taşımaya ve korumaya elverişli durumda bulunmasını sağlamakla yükümlüdür (m. 1019). Gönderilen, yükü teslim almakta gecikirse kaptan, malı bir genel ambara ya da güvenli başka bir yere saklanmak üzere verebilir (m. 1057). Taşıma ücretinden do­ğan rehin hakkı ambara bırakılan mallar üzerinde devam eder (m. 1123). Muhasebe yöntemlerinde kullanılan “ambar hesabı” mal ya da malzemenin ambara giriş ve çıkışlarının kaydedilmesidir. Girişler zim­mete, çıkışlar da matluba yazılır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER