Bilgi Zamanı

Aluminyum ve Kalsiyumun Kullanım Alanları

Aluminyum ve Kalsiyumun Kullanım Alanları
29 Ocak 2014 - 19:30 'de eklendi ve 875 kez görüntülendi.

Aluminyum ve kalsiyum hangi alanlarda kullanılır? Alüminyum ve kalsiyumun kullanım alanları, Aluminyum ve kalsiyum kullanıldığı yerler

Bu iki madde sanayide oldukça sık kullanılır. Özellikle aluminyumun kullanım alanı oldukça geniştir. Aluminyum kolay şekil alan yarı metal bir maddedir. Bu nedenle genellikle dekorasyonda kullanılır. Bunun yanı sıra mutfak araç gereçlerinin çoğu aluminyumdan yapılır. Tava, tencere, kaşıklar vb. Maliyetinin düşük olması ve ısıya daha dayanıklı olmasından dolayı aluminyum bu alanlarda tercih edilir.

Magnezyum ve bakırla alaşım oluşturularak aluminyumun kullanım alanları arttırılmıştır. Alaşımların ısıya ve darbelere dayanıklı olduklarını düşünürsek maliyetinin de düşük olmasıyla birlikte kullanım alanları da artmaktadır. Mesela magnezyum alaşımlı aluminyum hafif ve dayanıklı olduğu için uçak yapımında kullanılır. Bununla birlikte bakır çok sert bir maddedir. Aluminyumla birleştiğinde daha yumuşak bir hale gelir ve elektrik teli yapımında kullanılır.

Kalsiyum canlıların kemik yapısının gelişiminde önemli role sahip bir maddedir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların çokça tüketmesi gereken bir maddedir. İnsanlar bu elementi besinler vasıtasıyla vücutlarına alabilir. Ancak bununla birlikte kalsiyumun başka alanlarda da kullanıldığını görmekteyiz. Kalsiyum doğada reaktif bir madde olarak bulunmaz. Bu yüzden toryum, uranyum, zirkonyum gibi maddelerin yakıta çevrilmesinde kullanılır. Bununla birlikte inorganik bir madde olduğu için ilaç ve vitamin yapımında da kullanılmaktadır.

aulminyum_profil_3

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER