Bilgi Zamanı

Alman Devine Bir Şok Daha

Alman Devine Bir Şok Daha
29 Şubat 2016 - 19:19 'de eklendi ve 539 kez görüntülendi.

Alman otomobil devi Wolkswagen bir facia daha yaşıyor. Geçtiğimiz aylarda egzoz emisyon değerlerinde yaşanan bir problem sebebiyle binlerce aracını geri çağırmak zorunda kalan, hem prestij hem maddi manada büyük kayıplara uğrayan Wolkswagen, bundan çok uzun olmayan bir süre sonra da hava yastıklarında yaşanan bir sorun nedeniyle araçlarını geri çağırma kararı aldı. Üst üste yaşanan 2. yıkım, şirkette işleri bir hayli zora sokacak gibi duruyor.

 

Otomobil pazarında en çok tercih edilen, otomotiv sektöründe, uluslararası arenada büyük bir pazara sahip olan şirkete bir şokta hava yastıkları yaşattı. Alman devi Wolkswagen, ABD’de bir firmaya yaptırdığı hava yastıklarında yaşanan problem nedeniyle 600 bin civarında aracını geri çağıracağını duyurdu. Bu geri çağırmaya gerekçe olarak ise hava yastıklarını üreten firmanın, hava yastıklarını defolu üretmiş olma ihtimalini gösterdi.

Aynı şirketten hava yastığı üretimi yaptıran Daimler firması da ABD’de ürettiği 840 bin aracı geri çağırmak durumunda kaldığını açıklamıştı. Bu geri çağırma, şirkete büyük prestij kaybına sebep olmuştu. Prestij kaybının yanı sıra şirket, geri çağırmanın kendilerine maliyetinin 380 milyon dolar civarında olduğunu söylemişti. Şimdi aynı kader, Wolkswagen’i bulacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz aylarda da Wolkswagen firması, egzoz emisyon değerlerinin normalin çok üzerinde olduğu tespit edilmesi sebebiyle uluslararası arenada büyük bir şok yaratmıştı ve şirket sahipleri, şirketin CEO’sunu değiştirme kararı almıştı.

Bu kez Wolkswagen tarafından yapılan açıklamada 2006-2014 yılları arasında üretilmiş araçlardan bazılarının hava yastıklarının defolu olabilmesi ihtimaline karşın ABD’de bulunan 680 bin aracı geri çağıracağını duyuruldu. Bu geri çağırmanın şirkete maliyetinin ne olacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER