Bilgi Zamanı

Allahabad Nerede

Allahabad Nerede
30 Mart 2013 - 11:55 'de eklendi ve 1249 kez görüntülendi.

Allahabad Neresi, Allahabad Nerede

Allahâbad, Hindistan’ın kuzeyinde kenttir. Uttar Pradesh eyaletine bağlı Allahâbad ilinin yönetim merkezidir. Ganj ve Yamuna (Cumna) ırmaklarının kesişme noktasında, antik Prayag kutsal kentinin kalıntıları üze­rinde 1583’te kurulmuştur. “Allah’ın kenti” anlamına gelen Allahâbad adıyla önce Babür İmparatorluğu’nun eyalet başkenti ol­muş, 1801’de İngilizlere devredilinceye de­ğin sürekli el değiştirmiştir.

allahabad

 

Allahâbad, 1857’de İngiliz egemenliğine karşı başlatılan ayaklanmada büyük bir katliama sahne oldu. 1901-49 döneminde Birleşik Eyaletle­rin (bugün Uttar Pradesh) başkenti ve bağımsızlık hareketinin merkezlerinden bi­riydi. Nehru ailesinin yurdu olmasıyla da tanınan kentte, aileye ait mülkler bugün müzeye dönüştürülmüştür. Allahâbad öncelikle bir yönetim ve eğitim merkezidir. Ayrıca gıda işleme ve imalatı gibi bazı sanayi kuruluşlarının da bulundu­ğu kent tarım ürünleri için pazar yeridir. Yönetim ve iş kesimleriyle askeri birimler, asıl kentin kuzeyinde yer alır. Kent, önemli bir kara ve demiryolu merkezidir; yakınla­rında bir havaalanı vardır. Allahâbad Üniversitesi (1887), bağlı bir­çok fakültenin yanında bir havacılık eğitim merkezini de kapsar. Kentte birkaç müze vardır. İmparator Ekber’in 1583’te yaptırdı­ğı kent yakınındaki kalede, Asoka Sütunu denen dinsel bir anıt da yer alır. Ayrıca, İngiliz döneminden kalma bir Hükümet Binası, Anglikan ve Katolik katedralleri ile Mescid-i Cuma bulunur. Irmakların kesişti­ği noktada her yıl dini bir festival düzenle­nir; her on iki yılda bir yapılan ve çok daha büyük bir festival olan Kumbha Mela’ya ise milyonlarca Hindu katılır.

Allahabad Yüz Ölçümü ve Fiziki Yapısı

Allahâbad ili 7.255 km2 genişliğindedir. Güneydoğudaki Vindhya Sıradağlarının etekleri dışında tümüyle Ganj Ovasında yer alır. Başlıca tarım ürünleri pirinç, arpa, buğday ve nohuttur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER