Bilgi Zamanı

Alkolün Zararları

Alkolün Zararları
16 Ocak 2014 - 21:30 'de eklendi ve 1116 kez görüntülendi.

Alkolün zararları. Alkolün zararları nelerdir? alkolün zararları hakkında kısaca. Alkolün insan vücuduna verdiği zararlar nelerdir? Bu yazımızda alkol bağımlılığının insan vücuduna yaptığı olumsuz etkilerden bahsedeceğiz.

Alkol, içinde bulunan maddeler itibarıyla insanda bağımlılık yapan bir içecektir. Bu nedenle alkol kullananlar bir süre sonra onun esiri olur ve bir daha bırakmakta güçlük yaşayabilir. Alkol bireysel ve toplumsal pek çok sorunun yaşanmasına neden olur. Başta ekonomik ve sosyolojik sorunlarla birlikte insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler yapar. Şimdi alkolün insan ve toplum sağlığı üzerindeki etkilerinden bazılarını açıklayacağız.

indir

Alkol, insan vücudunu tamamen etkisi altına alır ve insanın sosyal hayatını olumsuz etkiler. Geçici hafıza kaybı, damar sertleşmesi, kireçlenme, karaciğer ve mide hastalıklarına neden olur. Kalp atış hızını anormal bir şekilde arttırarak ritim bozukluğuna neden olur.

Midede ülser oluşmasına neden olabilir, uzun süre kullanım durumunda insan iradesini kaybedebilir. Vücutta denge bozukluğuna neden olur. Bununla birlikte şeker ve böbrek hastalıklarının erken yaşta başlamasına neden olur. Körlüğe kadar giden görme bozukluklarına neden olur. Anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.

Kadın ve erkekte cinsel sorunların başlamasına sebep olur, alkol kullananların kullanmayanlara göre mide, karaciğer, yemek borusu ve pankreas kanseri olma ihtimali daha yüksektir. Beyinde irade kaybına yol açar, bu da insanda unutkanlık ve ruhsal hastalıkların oluşumuna neden olur. Kişi alkollüyken geri dönüşü olmayan hatalar yapabilir. Bu hataların telafisi olmayacağı için alkol bağımlılarının en kısa zamanda gerekli kurumlara başvurarak tedavi olması ve topluma kazandırılması gereklidir. Bu sayede toplumumuz daha sağlıklı ve huzur dolu bir yaşam alanına sahip olacaktır.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER