Bilgi Zamanı

Alkol kullanmanın kişiye ve topluma zararları

Alkol kullanmanın kişiye ve topluma zararları
05 Mayıs 2014 - 23:40 'de eklendi ve 1526 kez görüntülendi.

Alkol, içinde bulunan maddeler itibarıyla insanda bağımlılık yapan bir içecektir. Bu nedenle alkol kullananlar bir süre sonra onun esiri olur ve bir daha bırakmakta güçlük yaşayabilir. Alkol bireysel ve toplumsal pek çok sorunun yaşanmasına neden olur. Başta ekonomik ve sosyolojik sorunlarla birlikte insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler yapar. Şimdi alkolün insan ve toplum sağlığı üzerindeki etkilerinden bazılarını açıklayacağız.

Kadın ve erkekte cinsel sorunların başlamasına sebep olur, alkol kullananların kullanmayanlara göre mide, karaciğer, yemek borusu ve pankreas kanseri olma ihtimali daha yüksektir. Beyinde irade kaybına yol açar, bu da insanda unutkanlık ve ruhsal hastalıkların oluşumuna neden olur. Kişi alkollüyken geri dönüşü olmayan hatalar yapabilir. Bu hataların telafisi olmayacağı için alkol bağımlılarının en kısa zamanda gerekli kurumlara başvurarak tedavi olması ve topluma kazandırılması gereklidir. Bu sayede toplumumuz daha sağlıklı ve huzur dolu bir yaşam alanına sahip olacaktır.

Son olarak alkol toplumda kavga ve anarşinin yayılmasına neden olur. Şiddetin hakim olduğu toplumlarda istikrar sağlanamaz ve bu durumlarda toplumsal ve ekonomik çöküntüler yaşanabilir. Bu nedenlerden dolayı alkol tüketiminin toplum olarak azaltılması gereklidir.

indir

Alkol Tüketiminin Zararları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER