Bilgi Zamanı

Alkenler hakkında bilgi

Alkenler hakkında bilgi
26 Mart 2013 - 9:11 'de eklendi ve 1525 kez görüntülendi.

Alken nedir, Alkenler hakkında bilgi

Alkenler, olefinler olarak da bilinir, mole­kül yapısında çift bağla bağlanmış bir yada birden çok karbon çifti (C=C) bulunan doymamış hidrokarbonlar grubudur. Alkenler, bileşiğin halkalı ya da halkasız olmasına ve molekülündeki çift bağ sayısına dayanan iki ayn yöntemle sınıflandırılır. Halkalı alkenlerde, çift bağla birbirine bağlanmış olan karbon atomları kapalı bir halkanın parçasıdır, hal­kasız alkenlerde ise bu karbon atomları açık bir zincir oluşturur. Bileşiğin molekül yapısın­daki çift bağların sayısına dayanan sınıflan­dırmada da, örneğin molekül yapısında bir tek çift bağ bulunan alkenlere monoalken, iki çift bağ bulunanlara dialken, üç çift bağ bulunanlara ise trialken adı verilir.

Halkasız monoalkenlerin genel formülü C„H2„’dir; bu formüldeki C karbon atomunu, H hidrojen atomunu, n de pozitif bir tamsayı­yı gösterir. Alkenler doğada az bulunan bileşiklerdir, ama petrol yağların benzine dönüştüren kraking işlemi (büyük molekülle­rin parçalanması) sırasında bol miktarda alken oluşur. Etilen, propilen ve bütilen gibi basit monoalkenler, petrokimya sanayisinin temelidir. Bu bileşiklerin kullanımında, ge­nellikle çift bağlarının başka kimyasal madde­lerle tepkimeye girmesinden yararlanılır. Dienler ya da alkadienler olarak da bilinen ve CnH2„-2 genel formülüyle gösterilen halkasız dialkenler monoalkenlerinkine benzer tepki­meler verir. İki çift bağı olan bu maddelerin en bilinenleri, yapay kauçuk üretiminde kullanılan bütadien ve izoprendir.

Moleküllerinde iki, üç ya da dört karbon atomu olan alkenler normal sıcaklık ve basınç altında gaz halde, beş ya da daha çok karbon atomu olanlar ise genellikle sıvı halde bulunur. Alkenler suda çok az çözünür.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER