Bilgi Zamanı

Aliterasyonlu Şiir Nedir

Aliterasyonlu Şiir Nedir
25 Mart 2013 - 11:23 'de eklendi ve 910 kez görüntülendi.

Aliterasyonlu Şiir, Aliterasyonlu Şiir Nedir tarihçesi

Aliterasyonla şiir, aliterasyonun arada bir kullanılan bir ses oyunu değil, temel bir yapı özelliği olduğu erken dönem Germen dilleri şiiri. Tüm dünya şiirinde kullanılan aliterasyon, Hint-Avrupa dil ailesine bağlı Eski İngilizce, Eski Aşağı Almanca, Eski Yüksek Almanca, Eski Sakson ve Eski İzlanda dillerinde yazılan şiirin temel biçim­sel ilkesiydi ve kesin olarak belirlenmiş vurgu ve ölçü kurallarıyla birlikte kullanılır­dı. Germen şiirindeki aliterasyonlu dize, kısa bir durakla ikiye ayrılırdı; ilk yarıda yinelenen bir ya da iki ünsüz, ikinci yandaki ilk vurgulu hecede de duyulurdu. Aynı sesle başlasa bile vurgusuz hecelerdeki aliteras­yon etkili olmadığından, ses yinelemesi vurgulu hecelere düşerdi.

Ortaçağda Latince ilahilerin etkisiyle uyak kullanımı yaygınlaşmca aliterasyonlu dize eski önemini yitirdi. 900’den sonra Aşağı Almancada salt aliterasyonlu şiire rastlan­maz. Bu tarihte Yüksek Almancada da uyak, aliterasyonun yerini alır. 1066’daki Norman İstilası’ndan sonra batı kesimleri dışında İngiltere’de de katı bir biçim özelliği olarak aliterasyona rastlanmaz. Aliterasyon önemini korumakla birlikte, aliteras­yonlu dize serbestleşmeye başlar; dizenin ikinci yarısında birden çok ünsüz yinelenir ve diğer biçimsel kısıtlamalar da giderek azalır. 13. yüzyıl başlarında Layamon’un şiirleri, daha sonra da Piers Plowman, Sir Gawayne and the Grene Knight (Sir Gawayne ve Yeşil Şövalye) ve The Pearl (İnci) gibi yapıtlar uyaklıydı. Kimi zaman dizelerin tümü uyaklı olur, kimi zaman da uyaklı bir grup dize, düzensiz aralıklarla aliterasyonlu dizelerin arasına girerdi. İngilizcedeki son aliterasyonlu şiirin, Flodden Savaşı’nı (1513) anlatan “Scottish Fielde” olduğu kabul edilir. 900’den sonra İzlanda şairleri, uyak ve yarım uyak kullanımıyla aliterasyonu birleş­tiren birçok kıta biçimleri geliştirdiler. 1000’den sonra yalnızca İzlandalı şairler tarafından kullanılan Eski İzlanda aliteras­yonlu şiirine bugün de İzlanda şiirinde rastlanır.

Aliterasyon, Kelt şiirinde eskiden beri önemli, ama ikincil bir öğeydi. Gal şiirinde ise cynghanedd denen karmaşık bir halk şiiri türünün doğmasına yol açmıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER