Bilgi Zamanı

Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik Yürürlüğe Girdi
26 Şubat 2016 - 13:47 'de eklendi ve 732 kez görüntülendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Peki yürürlüğe giren bu Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik, insanlara nasıl avantajlar sağlayacak ve değişen ne olacak? Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik’in yürürlüğe girmesi nasıl değişikliklere sebep olacak? Bu ve buna benzer bir takım soruların cevabına ve bu konu ile ilgili çok daha fazlasına, sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazımız aracılığı ile ulaşım sağlayabileceksiniz.

 

Resmi Gazete’de yayımlanmış olan bu Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik’e bakıldığına, bir takım yenilikler ile karşılaşmamız söz konusu oluyor.Bu yeniliklerden biri, alışveriş merkezlerinde bulunan ortam kullanım alanlarına ve 400 metrekareden daha büyük olan perakende işletmelerin belirli bir kısmına, acil tıbbi durumbutonu yerleştirilecek olmasıdır. Bu acil tıbbi durum butonu ile insanlar, acil tıbbi müdahale ünitesi ile iletişim sağlayabilecekler. Acil tıbbi boutonların sayısının ise yeterli sayıda olacağı belirtiliyor.

Alışveriş merkezlerinde amacı yönünde bir kullanımın gerçekleşmesi durumu ve herhangi bir kaza durumunun olmaması için alınması gereken tedbirler ile ilgili çalışmalar ile alışveriş merkezi malikiye yönetimi yakından ilgilenecek olup sorumlu olacaklar. Bu durumların yanı sıra, diğer yükümlülüklerden de sorumlu olacakları belirtiliyor. Bu yürürlülük ile, sosyal ve kültürel etkinlik alanlarının oluşturulacağı ve bu alanların ücretsiz olacak şekilde halka sunulacağı belirtiliyor. Sadece sosyal ve kültürel etkinlik alanları değil, aynı zamanda acil tıbbi müdahale ünitesi, insanların ibadet yapması için oluşturulacak bir yer, bebek bakım odaları, çocuklar için oyun alanları ve insanların dinlenmesi adına kurulan dinlenme alanları herkes tarafından ortak kullanılacak.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER