Bilgi Zamanı

Alim ne demek

Alim ne demek
25 Mart 2013 - 10:59 'de eklendi ve 1384 kez görüntülendi.

Alim Nedir , Alim ne demek

Alim, çoğul ulema, İslam bilginlerine veri­len ad. Ulema Osmanlı döneminde ilmiye adıyla ayrı bir sınıf oluşturmuştur. Dar anlamda âlim adı, hükümleri delilleriyle bilen fıkıhçıları, yani muhakkikleri belirtir. Delillere ulaşamayanlar, ancak benzerlik yoluyla hüküm verebildikleri için mukallid olarak anılır.

Hadisler, Hz. Muhammed’in âlimleri sü­rekli ibadet edenlerden bile üstün tuttuğu­nu, kendisinin mirasçısı saydığını, onlara Cennet’i müjdelediğini bildirir. Tasavvufta ise âlim adı, ilme’l-yakin aşamasına ulaş­mış mutasavvıflar için kullanılır. Ama tasav­vufta âlim adının, yalnızca şeriat hükümleri­ni bilip de tasavvufa yabancı kalan bilginleri belirtmek üzere küçümseyici, kınayıcı bir anlamda kullanıldığı da olur.

Âlimle aynı kökten (ilm) türeyen bir başka sözcük, esma-i hüsnadan (Tanrı’nın adla­rı) biri olan Alîm’dir. Gazali’nin tanımıyla Tanrı’nın olmuş ve olacak, olanaklı ve olanaksız her şeyi kusursuz biçimde bilmesi­ni belirten bu ad Kuran’da hep tek başına geçer. Oysa âlim hep “âlimü’l-gayb” tamla- masıyla geçer ve bu nedenle tek başına esma-i hüsna arasında sayılmaz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • ibrahimensar ;

    hadiste gerçek alimlere çok vurgu vardır.bozulmasın diye bir deri parçasını tuzlarız fakat tuzun kendisi bozulursa bunu iyileştirecek bir madde yoktur. hadisi alimlerin bozulmasına işaret ediyor. ve bunun çaresi çok zor. allahu alem işte o zamanı yaşıyoruz.

    26 Mart 2013 13:04