11:59 pm - Pazartesi Eylül 1, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Ali Kuşçu Hayatı

Perşembe, 16 Ocak 2014, 19:15 | Genel | 0 Yorum
by tayyar
Sponsorlu bağlantılar

Ali Kuşçu kimdir? ali kuşçu hayatı? ali kuşçu kısaca hayatı, ali kuşçu eserleri

Ali Kuşçu 1403s yılında dünyaya geldi. Astronomi ve matematik alanlarında çalıştı. Gök bilimi alanında yaptığı çalışmalar ve verdiği eserlerle tanınır. Gerçek ve tam adı Ali Bin Muhammed’dir. Maveraünnehir emiri Timur’un kuşçusunun oğlu olarak dünyaya geldiği için Kuşçu lakabıyla anılır. İyi bir öğrenim görerek kısa zamanda kendisini geliştiren Ali Kuşçu Semerkand Rasathanesi’nin başına getirilmiştir. Akkoyunlu Uzun Hasan’ın emrinde çalışmalarını devam ettirmiştir. Elçilik yapmak için İstanbul’a geldiğinde Fatih Sultan Mehmet’le tanışmış, sultana çalışmalarından bahsetmiştir. Bunun üzerine Fatih, kendisini İstanbul’da yaşaması için ikna etmiştir. Bu dönemden sonra Ali Kuşçu çalışmalarına İstanbul’da devam etmiştir. Matematik ve astronomi alanında medresede ders veren Ali Kuşçu pek çok öğrenci yetiştirmiştir. 1474 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

indir (3)

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası