Bilgi Zamanı

Algler nedir

Algler nedir
22 Mart 2013 - 15:58 'de eklendi ve 2604 kez görüntülendi.

Algler nedir, Alglerin özellikleri

Algler, su yosunları olarak da bilinir, büyüklükleri 3 mikrondan 62 m’ye kadar değişen bitki benzeri ilkel canlılar. Fotosentez yapabilmelerine karşın gerçek yaprak, gövde, kök ve damar sisteminden yoksun olan bu canlıların 25 bin kadar değişik türü vardır. Ihman iklim kuşağı ormanlarından Kuzey Kutbu bölgesindeki tundralara kadar, yeryüzünde alglerin bulunmadığı hemen hemen hiçbir yer yoktur. Bazı alg çeşitleri toprakta yaşar ve susuzluğa uzun süre dayanabilir; bazılan kar altında, çok az türü ise sıcak su kaynaklarında yaşar.

Algler, V. J. ve D. J. Chapman’ın sınıflandırma sistemine (1973) göre Chlorophyta (yeşil algler), Phaeophyta (esmer algler), Rhodophyta (kırmızı algler), Cyanophyta (mavi-yeşil algler), Chrysophyta (altın algler), Xarıthophyta (san-yeşil algler), Eugle-nophyta, Chloromonadophyta, Pyrrhoph-yta, Bacillariophyta (diyatomeler’) ve
Cryptophyta bölümlerine ayrılır. Kireçli kabuğu ya da kılıfı olan pek çok alg cinsi ve türü, binlerce yıldır Yer’in jeolojik katmanlaşmasına katkıda bulunmuştur. Yeryüzündeki fotosentezin yüzde 90’ı algler tarafından yapılır ve dünyanın oksijence zengin atmosferinin oluşmasında alglerin önemli bir rol oynadığına inanılır.

Plankton niteliğindeki algler, okyanuslardaki besin zincirinin önemli bir halkasıdır ve su içindeki bütün yüksek yapılı canlıların varlığı bunlara bağlıdır. Algler tarih öncesi zamanlardan beri çiftlik hayvanları için yem, insanlar için de besin maddesi olarak kullanılmıştır. Besin değerinin sınırlı olmasına karşın, protein, vitaminler ve mineral tuzlan açısından beslenme rejiminde önemli yer tutar. Örneğin bazı yörelerde guatr oranının düşük olması, bu yörelerde alglerin besin olarak kullanılmasına bağlanır. Algler ticari amaçla da çok yaygın olarak kullanılır. Örneğin 70’ten fazla kırmızı alg türünden elde edilen agar-agar, bahk konserveciliğinde, pişmiş balıkların taşınmasında, sinema ve fotoğraf filmlerinin, güçlü tutkal ve yapışkanların, çorba, sos, jöle, dondurma ve kremaların yapımında kullanılır. Deniz kadayıfından (Carrageen) elde edilen özütler de agar-agar gibi kullanılır, aynca sodyum, potasyum ve kalsiyum tuzlarının üretiminde yararlanılır. Esmer alglerden çıkarılan aljinik asitlerden ise alkali tuzları elde edilir.

Algler, bitkilerde olduğu gibi hücre bölünmesiyle eşeysiz (hareketli sporlarla) ya da eşeyli üremeyle çoğalır. Eşeyli üreme genellikle gelişme döneminin sonunda ya da elverişsiz çevre koşullarında görülür.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER