Bilgi Zamanı

Alfabenin kökeni – alfabe ne zaman bulundu

Alfabenin kökeni – alfabe ne zaman bulundu
22 Mart 2013 - 15:19 'de eklendi ve 1392 kez görüntülendi.

Alfabe ne zaman bulundu, Alfabenin kökeni tarihi hakkında bilgi

Alfabenin kökeni ve yayılması. Alfabenin kökeniyle ilgili kesin bilgi yoktur. Bununla birlikte İO 1700-1500 arasında Akdeniz’in doğu kıyılarında ortaya çıkan Kuzey Sami alfabesinin) ilk alfabe olduğu yaygınlıkla kabul edilir.

İÖ 1000’e doğru alfabenin tarihi açısından önemü bazı gelişmeler oldu. İsrailoğullarının, Fenikelilerin ve Aramilerin siyasal yönden güçlenmeleri, Arabistan’ın güneybatısındaki Saba Krallığı’nın ticari önem kazanması ve eski Yunan devletlerini oluşturacak toplulukların büyümesi sonucunda alfabe, Kenan, Arami, Güney Sami alfabeleri) ya da Saba ve Yunan alfabeleri olmak üzere dört ana kol halinde gelişti. Kenan ye Arami alfabesinden zamanla çağdaş İbrani ve Arap alfabeleri ortaya çıktı. Batı dünyasının alfabeleri ise Yunan alfabesi yoluyla, büyük bir olasılıkla Fenike alfabesinin gelişmesiyle oluştu.

Alfabenin yayılması da kökeni kadar tartışmalı bir konudur. Bu konuda yaygınlık kazanmış görüşlerden bazılan şunlardır: 1) Fetih ordulan alfabelerini gittikleri yere götürdüler ve egemenlikleri altına aldıkları topluluklara da kabul ettirdiler; 2) Ortadoğu’da Bereketli Hilal adı verilen bölgeyle çevresinde gelişen yaygın ticaret ve tüccarlarla alıcıların anlaşmazlıklarını giderip ticareti artırma girişimleri, çeşitli alfabelerin birbirine karışmasına neden oldu; 3) çeşitli dinsel gruplar, kutsal kitap ve vaazlarında kullandıkları alfabeleri, misyonerler ya da başka din temsilcileri aracılığıyla öteki ülkelere taşıdılar. Alfabe ne zaman bulundu…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER