Bilgi Zamanı

Alfa bozunması nedir

Alfa bozunması nedir
22 Mart 2013 - 14:59 'de eklendi ve 1686 kez görüntülendi.

Alfa bozunumu nedir, Alfa bozunması nedir

Alfa bozunması, bazı kararsız atom çekirdeklerinin kendiliklerinden bir alfa parçacığı salarak fazla enerjilerini yaydıkları radyoaktif parçalanma türü. Alfa parçacıklarının iki artı yükü ve dört birimlik bir kütlesi olduğundan, çekirdekten bu parçacıkların salınmasıyla, artı yükü ya da atom numarası ana çekirdeğinkinden iki birim kütlesi ise dört birim daha küçük olan yeni çekirdekler oluşur. Örneğin, atom numarası ya da proton sayısı 84, kütle sayısı 210 olan polonyum —210, alfa parçacıkları salarak bozunuma uğradığında, atom sayısı 82 olan kurşun—206’ya dönüşür.

Alfa parçacığının hızı, dolayısıyla enerjisi, bozunan (ana) çekirdeğin özgül niteliklerinden biridir ve alfa parçacığının çekirdekten aynldıktan sonra ne kadar yol alabileceğini (erimini) belirler. Bir alfa parçacığı, ışık hızının onda biri kadar yüksek bir hızla çekirdekten fırlamasına karşın, maddeye girim gücü çok yüksek olmadığından havada ancak 3-13 cm arasında yol alabilir. Bu da, yaklaşık 4-10 milyon elektron volt arasında değişen bir enerji miktarına karşılık gelir.

Alfa parçacığı yayan başlıca elementlere, atom numarası 83 olan bizmuttan daha ağır elementler ve atom numarası 60 olan neodim ile atom numarası 71 olan lütesyum arasında yer alan azrak toprak elementleri arasında rastlanır. Alfa bozunumuyla yanlanma süresi (yan ömür) yaklaşık bir mikro-saniye (10* saniye) ile 1017 saniye arasında değişir. Alfa bozunması hakkında bilgiler verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER