Bilgi Zamanı

Aldatıcı Reklamlara Ağır Cezalar Geliyor

Aldatıcı Reklamlara Ağır Cezalar Geliyor
19 Ağustos 2017 - 14:46 'de eklendi ve 1425 kez görüntülendi.

Medya ve reklamların, bireylerin ve toplumların üzerinde yarattığı etkiyi bazı insanlar çok iyi biliyorlar ve bu konuyu kendi çıkarlarına kullanmaktan asla geri kalmıyorlar. Televizyonlarımızda, masum olduğunu sanarak izlediğimiz bir çikolata reklamında bile aslında toplumsal bilinçaltına yapılan bir çok gönderme sayesinde insanları tüketim çılgınlığına sürükleyebiliyor.

 

Reklamlarla toplum üzerinde oynanan oyunlar bir kenarda dursun, Reklam Kurulu, aldatıcı olarak nitelendirilebilecek reklamları kıskacına aldı. Özellikle gıda sektörü başta olmak üzere bir çok sektör kapsamında ürünlerin satış amaçlı reklamları yapıyor, ancak bu reklamlardan kaçı samimi bir dille hazırlanıyor? Geçtiğimiz yıl reklamlardaki aldatıcılığa ilişkin yaklaşık 2500 şikayet yapılmıştı. Bu şikayetler sonucunda piyasayı uygun olmayan reklamlardan arındırmaya çalışan Reklam Kurulu, müşteriye ürün ile ilgili olarak doğru bilgi verilmesini hedefliyor.

Yasalara göre, hazırlanan bir reklam filminin belirli bazı ilkelere ve genel ahlaka uygun olması, ürün hakkında verilen bilginin doğru ve dürüst bir şekilde verilmesi gerekiyor. Söz konusu mevzuatın dışında kalan reklamlara cezai işlemler, düzeltme cezası ya da durdurma işlemleri uygulanabiliyor. Ulusal kanallarda yapılan bir reklamın, kuralların dışında bir reklam olması durumunda yapılan şikayet inceleniyor, ve ilgili kuruma 220 bin lira para cezası kesiliyor. Gazete ve radyolarda yayınlanan kural dışı reklamlar için ise bu rakam yarıya inerek 110 bin lira oluyor.

Geçtiğimiz yıl, ilgili mevzuata aykırı olduğu tespit edilen reklamlara, 3.8 milyon tl gıda sektöründeki reklamlara olmak üzere toplam 9.5 milyon tl civarında para cezası verildi. Siz de, içeriğinde genel ahlaka uygun olmayan ya da aldatıcı bilgi olduğunu düşündüğünüz reklamları Reklam Kurulu’na şikayet ederek, ekranlarımızın bir nebze olsun temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Reynaldo ;

    short term personal loan bad credit
    loans online
    sameday loan

    19 Ağustos 2017 14:46