Bilgi Zamanı

Alaköprü Barajı 2013 Yılına Hazır Olacak

Alaköprü Barajı 2013 Yılına Hazır Olacak
04 Aralık 2012 - 21:32 'de eklendi ve 2177 kez görüntülendi.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ( KKTC ) İçme ve Sulama Suyu Temini Projesi’nin ilk bölümünü oluşturan Alaköprü Barajı’nın 2013 yılı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi. Detaylar şöyle :

Mersin Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir televizyon kanalında canlı yayınlanan programa katılan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, KKTC’nin Türkiye ile birlikte kalkınması için bir takım çalışmaların yürütüldüğüne işaret etti.

Bu kapsamda Mart ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla ”Türkiye’den KKTC’ye İçme ve Sulama Suyu Temini Projesi’nin ilk bölümünü oluşturan Alaköprü Barajı’nın temelini attıklarını hatırlatan Güzeloğlu, şöyle devam etti:

”KKTC’de tarımın gelişmemesindeki en büyük etken sulama sorunudur. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Anamur ilçemizde temelini attığımız Alaköprü Barajımız, bu sorunu çözecek olan bir yapıdır ve inşaatı hızla sürmektedir. 2013 yılı sonuna kadar çalışmalarda aksilik olmazsa barajımız tamamlanacak ve KKTC’de müthiş bir değişim yaşanacaktır. Öte yandan KKTC’nin dış dünyaya açılan kapısı Mersin’dir. KKTC ile olan ilişkilerimizde hem ticaret, hem de karşılıklı ve uluslararası bağlamda merkez olarak tanımlanacak yer de yine Mersin’dir. Mersin, KKTC’li işadamlarının dışarıya açılacağı ilk kapı konumundadır. Bu kapsamda KKTC Ekonomi Bakanı Sayın Sunat Atun ve diğer bakanlar ile Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan’ın katıldığı törenle, küçük ölçekli Kıbrıs KOBİ’lerinin, ülke dışına açılımlarını sağlamak amacıyla Kıbrıs özelindeki ilk mağazayı Mersin’de açtık. Yine başkanlığını yaptığım Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) aracılığıyla Kıbrıs’taki KOBİ’lerin gelişmesi ve güçlenmesi için gerekli imza törenini geçtiğimiz ay içerisinde yaptık.”

Akdeniz Oyunları ile ilgili çalışmalara da değinen Güzeloğlu, şunları kaydetti:

2013 yılında gerçekleştirilecek olan Akdeniz Oyunları, ilimizin sosyal, ekonomik ve spor altyapısına birçok kazanım sağlayacak. Akdeniz Oyunları sadece bir spor organizasyonu değildir. Günümüzde spor, ekonomiyi, turizmi, siyaseti ve tüm sektörleri etkiliyor. Akdeniz Oyunları Olimpiyat Oyunları’ndan sonra en büyük spor ve sosyal organizasyonlardan birisi olan bu organizasyon, 25 Akdeniz ülkesi ve 5 bine yakın sporcusuyla müthiş bir şölen olacaktır. Akdeniz Oyunları’nın ilimizle buluşması için yaklaşık 600 milyon liralık yatırım yapılacak. Oyunlar kapsamında ilimize yapılacak olan yatırımlar, Mersin’in kaderini değiştirmeye başladı bile.”

2020 yılında gerçekleştirilecek olan Olimpiyat Oyunları’na Türkiye’nin İstanbul markasıyla aday olduğuna işaret eden Güzeloğlu, ”Bu kapsamda 2013 Akdeniz Oyunları büyük önem taşımaktadır. Çünkü 2020 Olimpiyat Oyunları’nın hangi ülkede yapılacağına dair oylama, 2013 yılı Eylül ayında gerçekleştirilecektir ve 2020’yi elde etme noktasında en büyük referansımız Akdeniz Oyunları olacaktır. Öte yandan Mersin’deki organizasyon, bugüne kadar yapılan en görkemli organizasyon olacak.Akdeniz Oyunları’nı yüzümüzün akıyla tamamlayıp, 2020 Olimpiyatları’nın İstanbul’da yapılmasına katkı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

2 Aralık 2013

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER