Bilgi Zamanı

Alacahöyük Hakkında Bilgi

Alacahöyük Hakkında Bilgi
20 Ağustos 2013 - 22:07 'de eklendi ve 4760 kez görüntülendi.

Alacahöyük nerede, Alacahöyük hakkında bilgi kısaca

Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı Horamözü köyü yakınlarındadır. Tarihi önemi çok büyük Eski Devir höyüklerindendir. Uzunluğu 310, genişliği 277, yüksekliği 20 metredir.

Alacahöyük, binlerce yıl öncesinden başlayan tarih devirlerini ve bu çevrede kaç medeniyetin doğup battığını gösteren ihtişamlı bir eser, bir şehirler yığınıdır. Ar­keologların Alacahöyük’te yaptıkları ve 100 yıl süren kazılarla araştırmalar sonunda tesbit edildiğine göre, höyükte, tabandan tepeye kadar üst üste yerleşen dört kül­tür çağının izleri bulunmuştur.

alacahoyuk

 

1. Çağ: M.Ö. 3200-2600 yıllarını içinde top­lar. Höyüğe ilk yerleşme M.Ö. 3200 yılın­da başlamış, M.Ö. 2600 yılında sona er­miş demektir. Bu çağın yapıları, toprak seviyesinde, taştan bir temel üzerine otur­tulmuştur. Binaların üst kısmi kerpiçten­dir. Odalarının içi sıvalıdır. Maden ilk ola­rak bu çağda işlenmeye başlamıştır.

2. Çağ: M.Ö. 2500-2100 yıllarını kaplar. 14 kral mezarı ortaya çıkarılmıştır. Bu me­zarlar bakır çağının kalıntılarıdır.

3. Çağ: Bu çağa ait olan katta M.Ö. 2000-1200 yıllarında bu çevrede yerleşen Hititler’e ait eserler yeralmaktadır.

4. Çağ: Bu çağın katı, Alacahöyük’ün en üst kısmını tamamen kaplar. Bu çağda Frigyalılar’dan Osmanlılara kadar o bölgeye yer­leşmiş milletlerin kurdukları medeniyetlere ait eserler bulunmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER