Bilgi Zamanı

Alabalık nerede yaşar

Alabalık nerede yaşar
22 Mart 2013 - 15:52 'de eklendi ve 3772 kez görüntülendi.

Alabalıklar nerede yaşarlar, alabalık yaşam alanları

Alabalıklar genellikle serin tatlı sularda, dipteki kayalıkların ya da batıkların arasında ve derin gölcüklerde yaşar. Kuzey yarım küreye özgü bir balık olmakla birlikte, başka bölgelere de götürülerek aktarılmıştır. “Gerçek” alabalıklar sonbahar ile ilkbahar arasında yumurtlar ve yumurtalarını çakıl taşlarının arasındaki yuvasına bırakır. Yumurtlama dönemleri arasındaki süreyi denizlerde geçiren birkaç tür de yumurtlama zamanı gelince akarsulara geri döner.

En iyi tanınan türü, Avrupa ve Batı Asya’da yaşayan alabalıktır (Salmo trutta). Ilık sulara çoğu alabalıklardan daha kolay uyum sağlayabildiği için dünyanın birçok bölgesine alıştırılmış olan bu tür, kahverengi üstüne serpiştirilmiş, kenarlarında açık renk haleleri olan siyah noktalarıyla ayırt edilir. Ağırlığı çoğu kez 3,5 kg’a kadar ulaşır. Yumurtlama dönemi dışında okyanuslara açılan ve “deniz alası” diye anılan çeşitleri tatlı sularda yaşayanlardan daha iridir; büyük göllere giren alabalık çeşitleri gibi deniz alası da değerli bir av ve sofra balığıdır.

Türkiye’de yaşayan alabalıklara, yaşama ortamlarına göre “dere alası”, “göl alası”, “dağ alası”, “deniz alası” gibi adlar verilmekle birlikte aslında hepsi Salmo trutta türündendir ve bulundukları bölgelere göre 4 alttüre ayrılır. Salmo trutta macrostigma Batı Anadolu’da, Salmo trutta labrax Karadeniz’e dökülen akarsularda ve Çıldır Gölünde, Salmo trutta abanticus yalnızca Abant Gölünde, Salmo trutta caspius ise Aras Irmağında yaşar. Alabalık Türkiye’de üretimi yapılan en önemli balık türüdür ve 10’u aşkın işletmede üretilmektedir. Alabalık nerede yaşar …

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER