Bilgi Zamanı

Akrostiş Şiir Nedir

Akrostiş Şiir Nedir
29 Ocak 2014 - 18:27 'de eklendi ve 2256 kez görüntülendi.

Akrostiş Şiir Nedir? Akrostiş Şiir Nedir Nasıl Yazılır? Akrostiş Şiir Örneği.

Bir şiirde dizelerin ilk harflerini birleştirerek anlamlı bir kelime elde etme çalışmasına akrostiş denir. İlkleme olarak da bilinir. Her mısranın ilk harfi yukarıdan aşağı doğru okunduğunda anlamlı bir kelime oluşturulmuş olur. Bu yüzden yazması en zor şiir türlerinden biri akrostiştir. Ancak edebiyat zoru sever. Bu yüzden böyle şiirlerle sık sık karşılaşmamız mümkündür. Akrostiş yazmayı zorlaştıran şey harf kullanma konusunda kısıtlı olmak ve istenen kelimeyi elde edebilmek için ilk harflerin de uygun olduğu bir mısra yazmaktır.

Divan Edebiyatı’nda da akrostiş sıklıkla kullanılmıştır. Divan Edebiyatı’ndaki adı istihrac veya muvaşşahtır. Akrostişin kelime kökeni Antik Yunan’a dayanır. Anlamı üç dize demektir.

Akrostiş şiir yazmak için öncelikle konuyu belirlemek ve buna uygun bir şiir yazım planı hazırlamak gerekir. Sonra konunun alt kavramlarını ve şiirde kullanılacak kelimeleri belirlemek gerekir. Bu sayede planlı bir şekilde şiir yazarak şiirde birlik ve anlam bütünlüğü sağlanmış olur. Aşağıda örnek bir akrostiş şiir yazacağız.

Dilimde tek hece kalbimde her zaman Sen

Uğrunda ölürüm, seni nasıl sevdigimi bir bilsen

Adın dilimde sevdan gönlümde ruhun bedenimde

Mevlamdan tek duam seni yazsın kaderime

Sevmek ve sevilmek Rabimden bizlere hediye

Isındım seninle dünyama güneş gibi doğdun diye

Nazar değmesin bu aşkımıza sevelim birbirimizi ölesiye..

53997-3-4-74992

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER