Bilgi Zamanı

Akışlı Bölge

Akışlı Bölge
01 Ağustos 2013 - 21:45 'de eklendi ve 1228 kez görüntülendi.

Akışlı Bölge Nedir

AKIŞLI BÖLGE

(Coğrafya)

Akarsuların denize ulaştıkları bölgeler. Akıştı bölgelerde genel olarak yağışların bıraktıkları su, buharlaşan sudan çoktur.

Yüzeyden akan suların, akarsu yatakların­da toplanmasını sağlayan genel bir eğim vardır. Akarsular önlerine çıkan engelleri ya bir yanından dolaşarak, yahut onu oyup boğazlar (yarma vadiler) yaparak veya ge­rilerinde birikerek göller meydana getirdik­ten sonra en alçak noktasından aşarak akışlarına devam ederler.

Genel olarak yüzeyden akışı olmayan karst alanlarıyla, çok geçirimli kütlelerden meydana gelmiş yerlerde jeomorfoloji ba­kımından akış yoksa da, böyle yerler hid­roloji bakımından akışlı alanlardır.

Akarsuları, yalnız yağışlı mevsimde de­nize ulaşabilen alanlar morfolojik bakım­dan, kurak bir bölgeye girdikten sonra kuruyarak sona erse de akışlı sayılırlar.

Tektonik şartlanma ile Amerika ve Afri­ka’nın büyük nehirleri, hemen hemen bü­tün Avrupa’nın nehirleri Atlas Okyanusu’na veya onun bir koluna dökülmektedirler. Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus daha dar bir alanın sularını toplarlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER