Bilgi Zamanı

Akıllı Kimlik Kartlarına Hazır Olun

Akıllı Kimlik Kartlarına Hazır Olun
26 Aralık 2012 - 0:13 'de eklendi ve 957 kez görüntülendi.

kimlikkart

4 yıldan fazla bir süredir Bolu’da pilot uygulaması yapılan akıllı kimlik kartları nihayet 2013 Haziran ayından itibaren Türkiye geneli vatandaşlara dağıtılmaya başlanacak. Üstelik akıllı kimlik kartlarına ilk kez sahip olacak vatandaşlara ücretsiz dağıtılacak.

TÜBİTAK tarafından teknolojik alt yapısı oluşturulan ve sürdürülen akıllı kimlik kartları vatandaşların kullanımına sunuluyor. Akıllı kimlik kartlarından tekinin kuru maliyeti yaklaşık 20 dolar. İlk aşamada 2 Milyon vatandaşa akıllı kimlik kartları verilecek. Bu kartlar vatandaşların cebine ücretsiz konulacak ancak kişinin akıllı kimlik kartını bir şekilde kaybetmesi ya da çaldırması durumunda bu kez yenisi ücret karşılığında verilecek. Yıpranma payı düşük olan bu kartların normal kullanımda 10 yıllık kullanım ömrü olduğu söylendi.

Mavi ve pembe klasik kimlik kartlarını tarihe gömecek olan teknoloji harikası akıllı kimlik kartlarının üretimi için, mevcut nüfus müdürlüklerinin alt yapısı buna uygun olarak yeniden dizayn edilecek. Vatandaşlara randevu sistemine dayalı olarak kimlik dağıtımı yapılacak. Akıllı kimlik kartları klasik kimlik kartları gibi aynı gün içerisinde değil, başvurudan yaklaşık 3 gün sonra vatandaşın adresine gönderilecek. Gecikmesinin sebebi ise, kartın birçok teknolojik işlemden geçiyor olması.

Erkek ve kadınlar için aynı tip olup, ayrıma gidilmeyecek olan akıllı kimlik kartlarının boyutlarının ne kadar olacağı henüz kesinleşmemekle beraber nihai kararın verilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Ne diyelim, şimdiden hepimize hayırlı uğurlu olsun.

bilgizamani.net (izinsiz kopyalanamaz)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER